Herkese merhaba! Yılbaşı yaklaşırken sizlere yeni yılı en güzel şekilde geçirebileceğiniz bir kaç şehir önermek istiyorum. 

Dünyadaki bir çok şehir, yeni yıl coşkusunu sonuna kadar yaşıyor. Aralık ayının başında bir çok şehirde hazırlıklara başladı bile. Hepimizin bildiği ve gerek yılbaşı gerekse ziyaret etmek amacıyla tercih edilen Avrupa şehirlerinin yanı sıra, çok tercih edilmeyen ama yılbaşı coşkusunu en güzel şekilde yaşayan diğer şehirler de yılbaşı için bize güzel alternatifler sunuyor. Gelin bu güzel dünya şehirlerini birlikte inceleyelim.  

 

Hello, everyone! As Christmas approaches, I would like to suggest a few cities where you can spend the new year in the most beautiful way. 

Many cities around the world are experiencing the New Year’s enthusiasm to the fullest. In early December, many cities have already begun preparations. As well as the European cities that we all know and are preferred for both Christmas and travel, other cities that are not very preferred but experience the joy of Christmas in the most beautiful way also offer us beautiful alternatives for Christmas. Let’s see these beautiful cities together.

PARİS/ PARIS

Paris klasik bir ilk tercih elbette ama aynı zamanda romantizmin başkenti olması nedeniyle vazgeçilmezler arasında. Risk almak istemeyen ve romantizm arayışında olanlar için Paris yılbaşınızı geçirebileceğiniz harika bir seçim.

Paris is a classic first choice, of course, but it’s also the capital of romance. For those who don’t want to take risks and are looking for Romance, Paris is a great choice to spend your Christmas.

ROMA/ ROME

Kişiye özel alternatif kutlamalar sunan Roma, yine romantik bir yılbaşı geçirmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında. Roma’da romantizmin tarihi dokuyla iç içe geçmiş olması, tarih ve sanat aşıklarının yılbaşını bir açık hava müzesi olan bu şehirde geçirmesine olanak sağlıyor. Siz de benim gibi sanat aşığıysanız Roma ilk seçiminiz olabilir.

Offering an alternative private celebrations, Rome is among the first choices of those who want to spend a romantic New Year. Romanticism is intertwined with historical texture, allowing lovers of history and art to spend New Year’s Eve in this city, as an open-air museum. If you’re an art lover like me, Rome may be your first choice.

 

 

ATİNA/ ATHENS

Küçük ama sevimli bir şehirde büyülü bir yılbaşı geçirmek istiyorsanız, Atina ilk tercihiniz olabilir. Kendine ait karakteri olan bu şehir, size samimi ve sıcak bir karşılama sunuyor. Çocuklarınızla ve ailenizle birlike bir yılbaşı kutlaması düşünüyorsanız Atina ilk tercihiniz olabilir.

If you want to spend a magical New Year in a small but charming city, Athens may be your first choice. This city, which has its own character, offers you a friendly and warm welcome. If you are planning a New Year celebration with your kids and family, Athens may be your first choice.

 

 

PRAG/ PRAGUE

Prag’ın büyüsü size sunacağı alternatiflerin çeşitliliğinden geliyor. Mesela nehrin üstünde bir kayıkta, gökyüzünde ardı ardına patlayan havai fişeklerin büyülü görüntüsü altında, romantik bir atmosferde yeni yıla girmeyi dilerseniz kesinlikle yılbaşını Prag’da geçirmeyi seçmelisiniz.

The magic of Prague comes from the variety of alternatives it will offer you. For example, if you wish to enter the New Year in a romantic atmosphere on a boat above the river, under the magical image of fireworks exploding in the sky one after the other, you should definitely choose to spend Christmas in Prague.

 

 

MOSKOVA/ MOSCOW

Biraz üşümekten çekinmiyorsanız sizin için güzel bir tercih de Moskova olabilir. Bembeyaz karla kaplı gecede gökyüzünü dolduran rengarenk ışıkları ve bir masal kitabından fırlamış yapılarıyla Moskova, yeni yıla girerken kendinizi harikalar diyarında hissetmenizi sağlayacaktır.

If you don’t mind getting a little cold, Moscow might be a good choice for you. Moscow, with its colorful lights filling the white snow-covered night sky and structures springing from a fairy tale book, will make you feel like you are in a wonderland as you enter the New Year.

 

 

BARSELONA/ BARCELONA

Eğer yılbaşında yurtdışını tercih ederken evinizdeymiş gibi hissetmek istiyorsanız Barselona sizin için doğru seçim. Barselona’da eğlenmeyi bilen, hayatın tadını çıkaran ve yeni yıl coşkusunu yaşayan insanlarla birlikte eğlenceli bir yılbaşı geçirebilirsiniz. 

If you want to feel at home while choosing to spend Christmas time abroad, Barcelona is the right choice for you. You can have fun while celebrating the New Year in Barcelona with people who know how to have fun, enjoy life and enjoy the New Year’s enthusiasm.

 

 

DUBAİ/ DUBAI

Eğer tercihiniz lüks ve gösterişten yanaysa, sizin tercihiniz Dubai olmalı. Burç  Halife’den yapılan gökyüzü şöleni sizin için harika bir yılın başlangıcı olabilir. Ayrıca yılbaşı alışverişi için kurulan pazarlardan alışveriş yaparak kendinizi ve sevdiklerinizi şımartabilirsiniz.

If your preference is for luxury and vanity, your preference should be Dubai. The feast of the sky from the Burj Khalifa could be the start of a great year for you. You can also pamper yourself and your loved ones by shopping at the markets for Christmas shopping.

 

 

BERLİN/ BERLIN

Berlin meydanındaki büyüleyici gösteriler, gece kulüplerindeki eğlenceler, gökyüzünü aydınlatan rengarenk havai fişekler ve sevimli yılbaşı pazarları tercih listenizdeyse Berlin sizin için ilk seçim olabilir. 

If charming shows in famous squares, entertainment in nightclubs, colorful fireworks that light up the sky and charming Christmas markets are on your list of choices, Berlin may be your first choice.

 

 

EDİNBURG/ EDINBURG

Eğer yılbaşını kutlarken tercihiniz bol bol konser, çeşit çeşit panayırlar, birbirinden farklı törenler ve nefes kesen havai fişek gösterileri ise sizin ilk tercihiniz Edinburg olmalı. Yılbaşı denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden olmasa da, Edinburg aradığınızdan fazlasını vermeyi vaadediyor. 

If your preference for celebrating New Year’s Eve is plenty of concerts, various fairs, different ceremonies and breathtaking fireworks displays, Edinburgh should be your first choice. While it’s not the first city to come to mind when it comes to Christmas, Edinburgh promises to give you more than you’re looking for.

 

 

VİYANA/ VIENNA

Viyana’da yılın en güzel zamanını yaşamak isterseniz yılbaşı tercih sebebiniz olabilir. Işıltılı Noel pazarları, avizelerle süslenmiş caddeleri, ihtişamlı sarayları ve müzeleriyle Viyana ziyaretçilerine tarihle iç içe nostaljik bir atmosfer sunuyor. Viyana’nın Noel pazarlarını Avrupa’nın diğer bölgelerinde bulunan pazarlardan ayıran en büyük özelliği çoğunun tarihi bir yapıyla içi içe kurulmuş olması. Eğer siz de tarihin büyüsünü yılbaşı ruhuyla birleştirmek isterseniz Viyana yılbaşı tercihiniz olabilir. 

If you want to have the best time of year in Vienna, Christmas may be your reason. With its glittering Christmas markets, streets adorned with chandeliers, magnificent palaces and museums, Vienna offers visitors a nostalgic atmosphere intertwined with history. The most important feature of Vienna that distinguishes Christmas markets from those found in other parts of Europe is that most of them are built in a historical structure. If you want to combine the magic of history with the spirit of Christmas, Vienna may be your Christmas choice.

 

 

NOEL BABA KÖYÜ/ SANTA CLAUS VILLAGE

Finlandiya’daki Noel Baba köyü dünyanın dört bir yanından gelen misafirleri ile yılbaşı kutlamaları için en iyi seçenek olabilir. Yeni yıl eğlencesi için ilginç bir alternatif olan bu köy, sizleri de yeni yılın büyüsü altına almayı başaracaktır. 

The village of Santa Claus in Finland may be the best option for new year’s Eve celebrations with guests from around the world. This village is an interesting alternative for New Year’s entertainment and will be able to bring you under the spell of the new year.

 

Yılbaşı için tercih ettiğiniz şehirleri bizlerle paylaşmanızı bekliyorum. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Sevgiler…

I expect you to share the cities that you prefer with us for Christmas. Hope to see you on the next post. XOXO…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “YENİ YILI UNUTULMAZ KILACAK MUHTEŞEM ŞEHİRLER/ AMAZING CITIES THAT WILL MAKE THE NEW YEAR MEMORABLE”

 1. Long time reader, first time commenter — so, thought I’d drop a comment..
  — and at the same time ask for a favor.

  Your wordpress site is very simplistic – hope you don’t mind me asking what theme you’re using?
  (and don’t mind if I steal it? :P)

  I just launched my small businesses site –also built in wordpress like yours– but the theme
  slows (!) the site down quite a bit.

  Keep up the good work– and take care of yourself during the coronavirus scare!

  ~Justin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir