İspanyol lüks giyim markası Loewe, geçtiğimiz Paris Moda Haftasında düşük çözünürlü piksel tasarımlarla giriş yaptı. Gözlerimizde netleştiremediğimiz Minecraft esintili pikselleştirilmiş koleksiyonda, iki boyutlu optik bir illüzyon yaratan görsel sanata dönüştürdü. Sanal ve gerçek dünyanın sınırlarıyla oynayan tasarımlar, Jonathan Anderson imzasıyla Loewe markasını moda haftasında ön plana taşıdı.

Spanish luxury clothing brand Loewe debuted with low-resolution pixel designs during the last Paris Fashion Week. With his Minecraft-inspired pixelated collection that we can’t make clear in our eyes, he turned it into visual art that creates a two-dimensional optical illusion. Designs that play with the boundaries of the virtual and real world brought the Loewe brand to the forefront during fashion week with the signature of Jonathan Anderson.

İlkbahar/Yaz 2023 kapsül koleksiyonu olarak tanıtılan parçalardan, pikselli ve kapüşonlu tişört önceden tanıtımı yapılırken, lansmanı yapılan parçalara pikselli kot pantolon, gömlek ve kot etek de eklendi. İpek saten karışımı bir pantolon olan Duchesse ve Loewe’un vazgeçilmez parçası olan yap-boz stili çantasıyla koleksiyon tamamlandı. Tasarımlarda özel dikiş yöntemiyle ve renk geçişleriyle 8 bit görünüm verildi.

Among the pieces introduced as the Spring/Summer 2023 capsule collection, pixelated and hooded T-shirts were introduced in advance, while pixelated jeans, shirts and denim skirts were also added to the launched pieces. The collection was completed with the Duchesse, a silk satin blend of trousers, and the jigsaw-boz style bag, which is an indispensable part of Loewe. The designs were given an 8-bit appearance with special stitching method and color transitions.

Eğlenceli ve bir o kadar özel hissettiren parçalardan giyenlerin, video karakterleri gibi görünebileceği düşük çözünürlüklü tasarımlar oluşturuldu. Ürünler, markanın web sitesinde satışa sunulurken, satın alanaları bekleyen diğer bir sürpriz ise alınan ürünlerin benzer şekilde düşük çözünürlüklü ambalajla gelmesi. Moda dünyasına yeni renk ve eğlence getiren markalardan biri olan Loewe, bir çok moda severe farklı deneyimler sunmaya devam ediyor.

Low-resolution designs have been created from pieces that feel fun and so special that those who wear them can look like video characters. While the products are offered for sale on the brand’s website, another surprise waiting for buyers is that the purchased products come with similarly low-resolution packaging. Loewe, one of the brands that bring new color and entertainment to the fashion world, continues to offer different experiences to many fashion lovers.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir