Herkese merhaba! birbirinden farklı yüzlerce festivale ev sahipliği yapan İstanbul, bir tanesine daha ev sahipliği yapıyor. 19 Eylül perşembe günü başlayan İstanbul Kahve Festivaline ilk gününde ben de sizin için bir ziyaret gerçekleştirdim. Bir kahve bağımlısı olarak da tahmin edeceğiniz üzere bu festival en sevdiklerimden olmaya devam ediyor. Eğer siz de kahvenin tadına, kokusuna, tarihine ve demleniş şekillerine benim gibi bayılıyorsanız bu festival tam sizlik demektir. 22 Eylül pazar günü sona erecek olan bu fesivali kaçırmayın derim.Size bu yazımda 3. kez ziyaret ettiğim bu festival ile ilgili deneyimlerimi, kahve türlerini ve ana vatanlarını, yetişme şekillerini anlatmaya çalışacağım. Hazırsanız başlayalım.

 

Hello, everyone! Istanbul, which hosts hundreds of different festivals, is hosting another one. On Thursday, September 19th, I paid a visit to the first day of the Istanbul Coffee Festival. As you can imagine, I, as a coffee addict, this festival remains one of my favorites. If you love the taste, the smell, the history and the way you brew coffee like I do, this festival is exactly for you. 22 September Sunday is the last day of Istanbul Coffee Festival. Thus, I say do not miss it. On this post, I will try to explain my experiences with this festival that I visited for the third time, the coffee types and their homeland, the way they grew up. If you’re ready, let’s begin.

Bu sene 6. düzenlenen İstanbul Kahve Festivali her sene eylül sonunda, Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşiyor. Sadece dünyaca ünlü Starbucks, Tchibo gibi dünyaca ünlü kahve firmaları değil en güzel Türk kahvelerini üreten Mehmet Efendi gibi yerli firmaların yanı sıra kahvenin yanında olmazsa olmaz bir çok çikolata ve bisküvi firması da festival alanında yerini alıyor.

The Istanbul Coffee Festival takes place in Küçükçiftlik Park, at the end of September. Not only world famous coffee companies such as Starbucks and Tchibo, but also local companies such as Mehmet Efendi, which produce the most beautiful Turkish coffee, as well as many chocolate and biscuit companies, which are essential for coffee, are also taking their place in the festival area.

Festivalde sadece dilediğiniz kadar kahve içme şansına sahip olmakla kalmayıp, farklı tadlarda kahveler içmek şansına da erişeceksiniz. Bunun için size tavsiyem Da Vinci standına mutlaka uğramanız. Soğuk kahve içmek isterseniz de Espressolab standına uğrayıp karamel, fındık veya vanilya aromalı Ice Latte denemenizi tavsiye ederim. Ayrıca her gün gerçekleşen farklı seminerler ile kahvenin yetiştirilişinden finacanlarımıza geliş sürecini de öğrenebilir ve farklı kahve türleri ile ilgili bilgiler de alabilirsiniz. Size özel olarak sunulan standlardan festivale özel hatıra eşyaları satın alabilir, gün boyu süren canlı müziğin yanında akşamları gerçekleşen konserlerle daha da eğlenebilirsiniz.

At the festival, you will not only have the chance to drink as much coffee as you like, but also have the chance to taste different flavors of coffee. For a difeerence, I suggest you stop by The Da Vinci stand. If you’d like a cold coffee, I suggest you stop by the Espressolab stand and try a caramel, hazelnut or vanilla-flavored Ice Latte. You can also learn the process of the cultivation of coffee, from tree to cups with seminars that take place every day and get information about different types of coffee. You can buy souvenirs from the stands that are available to you, and enjoy live music all day long, as well as concerts that take place in the evenings.

Muhteşem bir gelenek örneği olan Kurukahveci Mehmet Efendi standına uğrayıp, lezzetli bir Türk kahvesi içmeyi de sakın unutmayın.Size Kurukahveci Mehmet Efendi ile ilgili de kısa bir bilgi verelim.  Kurukahveci Mehmet Efendi, 1871 yılında Fatih, İstanbul da Mehmet Efendi tarafından kurulmuş, Türkiye’nin en eski işletmelerinden Türk Kahvesinin en tanınan markasıdır. 1857’de Fatih, İstanbul’da doğan Mehmet Efendi, Süleymaniye Medresesi’nde eğitim gördükten sonra babasının dükkanında çalışmaya başladı. 1871 yılında işin başına geçen Mehmet Efendi, çiğ kahveyi kavurup dibeklerde öğüterek müşterilerine hazır olarak satmaya başladı. Kahveyi öğüterek ilk kez hazır olarak kahve severlere sunan Mehmet Efendi, bu yenilikle “Kurukahveci Mehmet Efendi” diye anılmaya başlandı. 1931 yılında vefat eden Mehmet Efendi’nin ardından oğulları Hasan, Hulusi ve Ahmet Beyler baba mesleğini sürdürdüler. Aile 1934 yılında Soyadı Kanunu ile “Kurukahveci” soyadını da aldı. Ahmet Rıza Kurukahveci’nin de vefatından sonra yönetimi erkek kardeşlerden Hulusi Kurukahveci ve Mehmet Kurukahveci devralmıştır.

Don’t forget to stop by the kurukahveci Mehmet Efendi stand, an example of a magnificent tradition, and have a delicious Turkish coffee. Let’s give you a brief information about Kurukahveci Mehmet Efendi.  Kurukahveci Mehmet Efendi, founded in 1871 by Mehmet Efendi in Fatih, Istanbul, is the most recognized brand of Turkish coffee, one of the oldest businesses in Turkey. Born in 1857 in Fatih, Istanbul, Mehmet Efendi began working in his father’s shop after studying at the Suleymaniye Madrasa. Mehmet Efendi, who took over the business in 1871, started to sell raw coffee at the ready to his customers by roasting it in dibeks. Mehmet Efendi, who served coffee for the first time, was known as “Kurukahveci Mehmet Efendi” with this innovation. After Mehmet Efendi, who died in 1931, his sons Hasan, Hulusi and Ahmet Beşler continued their father profession. The family also took the surname “Kurukahveci” through the surname law in 1934. After the death of Ahmet Riza Kurukahveci, the brothers Hulusi Kurukahveci and Mehmet Kurukahveci took over the administration.

Festivale katılmak için https://www.istanbulcoffeefestival.com.tr/ adresine girip biletlerinizi alabilirsiniz. Mail adresinize gelen biletlerde kare barkod bulunuyor. Kapı girişinde kare barkodlarınız görevliler tarafından okunduktan sonra size kolumda gördüğünüz gibi bir bileklik takılıyor ve festival sürecince bu bilekliği kolunuzda bulundurmanız gerekiyor. 

To participate in the festival, you may click on https://www.istanbulcoffeefestival.com.tr and get your tickets. Tickets are sent to your email address and there is a square bar code on the incoming tickets. After your square bar codes are read by the staff at the door entrance, a bracelet is attached to you, as you can see on my arm, and you need to keep this bracelet on your arm during the festival.

Haftasonunuzu renklendirecek bu güzel festivali kaçırmadan mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Şimdide size bardaklarımıza gelen kahve çeşitleri, yetiştikleri yerler ve demleme teknikleri ile ilgili biraz bilgi vereceğim. Eğer bu festival ile ilgili bilmek istediğiniz her hangi bir şey varsa, yorum bırakmaktan veya contact kısmındaki mail adresime mail göndermekten çekinmeyin. 

I strongly recommend visiting this beautiful festival that will spice up your weekend. Now I’m going to give you some information about the types of coffee coming into our cups, where they grow and brewing techniques. If there is anything you want to know about this festival, feel free to leave a comment or email me.

TANZANIA UTENGULE ESTATE (Afrika, Ekim- Şubat, rakım 950-1900m)

TADIM PROFİLİ

Aroma: Biraz narenciye, vanilya ve bitter çikolata. Gövde: Kremamsı. Asidite: Canlı, orta. Tadım Notları: Narenciye, vanilya, bitter çikolata, pürüzsüz kremamsı gövde ve hafif akçaağaç tadı ile tatlı bir damak hissi.

DEMLEME TEKNİKLERİ

Aeropress, Hario V60, Chemex, French Press, Filter Machine

 

TANZANIA UTENGULE ESTATE (Africa, October- February, altitude 950-1900m)

TASTING PROFILE

Aroma: a little citrus, vanilla and dark chocolate. Body: Creamy. Acidity: live, medium. Tasting notes: a sweet palate sensation with citrus, vanilla, dark chocolate, smooth creamy body and light maple taste.

BREWING TECHNIQUES

Aeropress, Hario V60, Chemex, French Press, Filter Machine

BRASIL SANTOS ( TÜRK KAHVESİ) (Güney Amerika, Mayıs-Ağustos, rakım 800-1350m)

TADIM PROFİLİ

Aroma: Tatlı. Gövde: Orta. Asidite: Kremamsı yumuşak. Tadım Notları: Çikolata, fındığımsı, tatlı, karamel ve tatlı bitiş.

DEMLEME TEKNİKLERİ

Espresso, Moka Pot, Cezve

 

BRASIL SANTOS ( TURKISH COFFEE) (South America, May-August, altitude 800-1350m)

TASTING PROFILE

Aroma: Sweet. Hull: Medium. Acidity: creamy soft. Tasting notes: chocolate, nutty, sweet, caramel and sweet finish.

BREWING TECHNIQUES

Espresso, Moka Pot, Coffee Pot

HAWAII KONA PRIME FANCY (Kuzey Amerika, Eylül- Şubat, rakım 548-700m)

TADIM PROFİLİ

Aroma: Temiz ve tatlı damak izlenimi. Gövde: Orta. Asidite: Berrak ve orta. Tadım Notları: Dengeli, karamelli, baharat, karmaşık

DEMLEME TEKNİKLERİ

Aeropress, Hario V60, Chemex, French Press, Filter Machine

 

HAWAII KONA PRIME FANCY (North America, September- February, altitude 548-700m)

TASTING PROFILE

Aroma: a clean and sweet palate impression. Hull: Medium. Acidity: clear and moderate. Tasting notes: balanced, caramel, spice, complex

BREWING TECHNIQUES

Aeropress, Hario V60, Chemex, French Press, Filter Machine

JAMAICA- BLUE MOUNTAIN ESTATE (Orta Amerika, Ekim- Aralık, rakım 1370-2250m)

TADIM PROFİLİ

Aroma: Floral. Gövde: Orta. Asidite: Yüksek- Complex. Tadım Notları: Çikolata, Tropik meyveler, floral, tütsü ve temiz, tatlı damak izlenimi.

DEMLEME TEKNİKLERİ

Aeropress, Hario V60, Chemex, French Press, Filter Machine

 

JAMAICA- BLUE MOUNTAIN ESTATE (Middle America, October- December, altitude 1370-2250m)

TASTING PROFILE

Aroma: Floral. Hull: Medium. Acidity: High-Complex. Tasting notes: chocolate, tropical fruits, floral, incense and a clean, sweet palate impression.

BREWING TECHNIQUES

Aeropress, Hario V60, Chemex, French Press, Filter Machine

GUATEMALA FINCA LA HERMOSA (Orta Amerika, Ağustos- Mart, rakım 1800-2100m)

TADIM PROFİLİ

Aroma: Tatlı, vanilya hissi. Gövde: Kremamsı. Asidite: Orta ve meyvemsi. Tadım Notları: Kayısı tatları ardından muhteşem vanilya tatları izlenimi ile birlikte tatlı bir bitiş.

DEMLEME TEKNİKLERİ

Espresso, Moka Pot

 

GUATEMALA FINCA LA HERMOSA (Central America, August-March, altitude 1800-2100m)

TASTING PROFILE

Aroma: sweet, vanilla feeling. Body: Creamy. Acidity: medium and fruity. Tasting notes: a sweet finish along with the impression of fabulous vanilla flavours followed by apricot flavours.

BREWING TECHNIQUES

Espresso, Moka Pot

COLOMBIA SUPREMO (Eylül- Aralık, rakım 1200-2000m)

TADIM PROFİLİ

Aroma: Fındık, çikolata tadları. Gövde: Orta-yüksek. Asidite: Orta-düşük. İşlenme Türü: Yıkanmış. Tadım Notları: Parlak asidite, narenciye tatları ve tatlı/ temiz bitiş. 

DEMLEME TEKNİKLERİ

Espresso, Moka Pot.

 

COLOMBIA SUPREMO (December – September, altitude 1200-2000m)

TASTING PROFILE

Aroma: hazelnut, chocolate flavors. Body: medium-high. Acidity: medium-low. Handling Type: Washed. Tasting notes: bright acidity, citrus flavors and sweet/ clean finish. 

BREWING TECHNIQUES

Espresso, Moka Pot.

HONDURAS FINCA CERRO AZUL (Brezilya & Orta Amerika, Aralık- Nisan, rakım 1450- 1900m)

TADIM PROFİLİ

Aroma: Meyve Kokusu, portakal ve canlı asidite. Gövde: Orta- Yüksek. Asidite: Tatlı, yüksek. İşlenme Türü: Yıkanmış. Tadım Notları: Meyvemsi koku, canlı asidite, portakal, kadifemsi tat, yeşil elma, lychee ve çiçek bitkisi.

DEMLEME TEKNİKLERİ

Espresso, Moka pot

 

HONDURAS FINCA CERRO AZUL (Brazil & Central America, December-April, altitude 1450-1900m)

TASTING PROFILE

Aroma: scent of fruit, orange and vivid acidity. Body: Medium-High. Acidity: sweet, high. Handling Type: Washed. Tasting notes: fruity fragrance, vivid acidity, Orange, velvety taste, Green Apple, Lychee and flower plant.

BREWING TECHNIQUES

Espresso, Moka pot

Sizin de kahve festivali ile ilgili deneyimleriniz varsa veya sormak istedikleriniz varsa yorumlarınızı bekliyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Sevgiler.

If you would like to talk about Istanbul Coffee Festival or if you have any questions, please feel free to comment. Hope to see you on the next post. XOXO.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “İSTANBUL KAHVE FESTİVALİ 19-22 EYLÜL 2019/ ISTANBUL COFFEE FESTIVAL 19-22 SEPTEMBER 2019”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir