Geniş bir coğrafyaya yayılmış Hindistan, aslında birçok mutfağı içinde barındıran ve değişik pişirme teknikleri ile servis edilen bir mutfağa sahiptir. Köri başta olmak üzere kişniş, zerdeçal, zencefil ve kimyonun yanı sıra 30’dan fazla baharat kullanılan Hindistan’da Türk damak zevkine hitap edecek yemeklere de rastlanmaktadır. Güney Hindistan ve Kuzey Hindistan olarak mutfağının ayrılması özellikle et kullanımından kaynaklanmaktadır. Kuzey mutfağında güney mutfağına nazaran daha çok et kullanılmakta ve Moğol pişirme tarzı olan tandır kullanılmaktadır. Çok fazla baharat ve az miktarda acı biber içeren yiyecekler ön plandadır. Tahıl ve ekmek bol miktarda tüketilir.

India, spread over a wide geography, actually has a cuisine that contains many other cuisines and is served with different cooking techniques. In addition to coriander, turmeric, ginger and cumin, especially curry, there are also dishes that will appeal to the Turkish palate in India, where more than 30 spices are used. The separation of cuisine as South India and North India is mainly due to the use of meat. Meat is used more in northern cuisine than in southern cuisine and tandoor, which is a Mongolian cooking style, is used. Foods with a lot of spices and a small amount of cayenne pepper are in the foreground. Grain and bread are consumed in abundance.

Güney mutfağının en önemli özelliği tabak, kaşık ve çatal gibi mutfak gereçleri çok sık kullanılmamasıdır. Hemen her yerde el ile yenilmesinin en büyük sebebi yemeğin lezzetini bu şekilde alabileceklerine inanmalarından geliyor.

The most important feature of southern cuisine is that kitchen utensils such as plates, spoons and forks are not used very often. The biggest reason why they are eaten by hand almost everywhere is because they believe that they can get the taste of food in this way.

Hint mutfağının en güzel yanı, burada vejetaryenler için inanılmaz bir çeşitliliğin mevcut olması. Hindu inanışında belirli etleri yemek yasaktır; bu da sebze tariflerinin gelişmesini ve yayılmasını sağlamıştır. Et olarak tavuk ve deniz ürünleri daha çok tüketilen Hint mutfağında, Hindu inanışında ineklerin kutsal sayılması nedeniyle et tüketiminde azalmaya gidilmiştir. Et yemeklerinde en çok kullanılan baharat köri vazgeçilmezdir. Köri, sosun acı ve baharatlı dokusunu azaltmak için yemeklerle, yoğurtla ve meyve ile tüketilir.

The best part of Indian cuisine is that there is an incredible variety available here for vegetarians. In Hindu belief, it is forbidden to eat certain meats, which has led to the development and spread of vegetable recipes. In Indian cuisine, where chicken and seafood are consumed more as meat, there has been a decrease in meat consumption due to the fact that cows are considered sacred in Hindu belief. Curry, the spice most commonly used in meat dishes, is indispensable. Curry is consumed with dishes, yogurt and fruit to reduce the bitter and spicy texture of the sauce.

Baharatlar tohum halinde satılır. Yemeklere eklenirken toz haline getirilir. Yemeklerle birlikte pirinç pilavı yan öğün olarak tüketilir. Güneyde pirinç daha fazla tercih edilirken kuzeyde ekmek daha çok tercih edilir.

Spices are sold in seed form. It is ground into powder when adding to dishes. Rice pilaf is consumed with meals as a side meal. Rice is more preferred in the south, while bread is more preferred in the north.

Dhal

İlk bakışta klasik bir yeşil mercimek yemeği gibi görünse de, farklı baharatların eşsiz uyumu ile ortaya çıkan, bambaşka bir lezzet sizleri bekliyor. Kuru baklagil ve baharat, Hint Mutfağı denildiği zaman akla ilk gelen iki temel unsur. Hintler yemeklerinde sıklıkla ” Garam Masala” baharatını kullanıyorlar. Bizim için bu mercimek yemeğini en farklı kılan nokta ise bu baharat. Sulu mercimek yemeği olan Dhal, yanında mutlaka sebze yemeği ile tüketilir. Geleneksel bir yemek tercihiniz varsa pirinç pilavı, dhal ve çapati tercih edilebilir.

Although at first glance it may seem like a classic green lentil dish, a completely different flavor is waiting for you, which comes out with a unique harmony of different spices. Dried legumes and spices are the two basic elements that first come to mind when it comes to Indian Cuisine. Indians often use the spice ” Garam Masala” in their dishes. The point that makes this lentil dish the most different for us is this spice. Dhal, which is a juicy lentil dish, is definitely consumed with a vegetable dish next to it. If you prefer a traditional meal, rice pilaf, dhal and çapati may be preferred.

Tandoori Set

Pirinç, sebze ve balığın tandırda yavaş bir şekilde pişirilip yanında yoğurt ve baharat ile birlikte ikram edilen tandoori set, Moğollardan hint mutfağına geçmiştir.

Tandoori set, where rice, vegetables and fish are cooked slowly in a tandoor and served with yogurt and spices, has passed from Mongolian to Indian cuisine.

Thali

Thali’nin anlamı aslında, yemek servis edilen yuvarlak tabaktır. Tek bir yemek değildir. Hindistan’a özel ekmek, pilav, chapati, roti ekmeği, yoğurt, köri soslu sebze yemekleri, sos, turşu, papadam ve özel sebzelerden oluşur. Elle yenir. Soslu yemekler genellikle pilav üzerine dökülerek tercih edilir.

The meaning of thali is actually the round plate on which food is served. It is not a single dish. Special bread for India consists of rice, chapati, roti bread, yogurt, vegetable dishes with curry sauce, pickles, papadam and special vegetables. It is eaten by hand. Dishes with sauce are usually preferred by pouring over rice.

Keema

Keema, özel gecelerde ya da Hint restoranlarında karşınıza çıkacak bir yemektir. Neredeyse kıyma kıvamında kıyılmış keçi ya da kuzu etinin yeşil bezelye, sarımsak, soğan, acı yeşil biber ve zencefil ile harmanlanmasıyla ortaya çıkan bu tarif, yanında lavaş benzeri ekmekle servis ediliyor.

Keema is a dish that you will come across on special nights or in Indian restaurants. This recipe, which comes out by blending minced goat or lamb meat with green peas, garlic, onion, hot green pepper and ginger almost to the consistency of minced meat, is served with lavash-like bread on the side.

Samosa: Hint Böreği

Hindistan sokak yemekleri kültüründe önemli bir konumda olan samosa, birçok insan için ağız sulandıran bir lezzettir. Mercimek, kıyma, tavuk eti, patates, fasulye, soğan ve baharatların karıştırılması ile elde edilen iç harçlarıyla doldurulmuş bir tür börektir ve çoğunlukla üçgen şeklinde sarılır. Bazen tatlı soslu bazen de Hindistan cevizli versiyonları ile karşılaşabilirsiniz. Çoğunlukla kızartma yöntemi ile pişirilir, ama fırınlanmış çeşitlerini de bulabilirsiniz.

Samosa, which occupies an important position in the Indian street food culture, is a mouth-watering delicacy for many people. It is a kind of pastry filled with lentils, minced meat, chicken meat, potatoes, beans, onions and inner mortars obtained by mixing spices, and it is mostly wrapped in a triangular shape. Sometimes you may come across versions with sweet sauce, sometimes with coconut. It is mostly cooked by frying method, but you can also find baked varieties.

Gulab Jamun: Hint Lokması / Indian Donut

Kızartılmış süt toplarına şerbet dökülmesi ile elde edilen bir tatlı türüdür. Hamuru bizim lokmamıza benziyor, ama şerbeti farklı hazırlanıyor. Safran, kakule ve gül suyundan oluşuyor. Yanında da çoğunlukla vanilyalı dondurma servis ediliyor.

It is a type of dessert obtained by pouring sorbet into fried milk balls. The dough looks like our donut, but the sorbet is prepared differently. It consists of saffron, cardamom and rose water. They also mostly serve vanilla ice cream on the side.

One thought on “BAHARATLARIN SULTANI; HİNDİSTAN / THE SULTAN OF SPICES; INDIA”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir