Herkese merhaba! Moda dünyası bildiğiniz üzere sadece defilelerden ibaret değil. Her bir marka moda ile birlikte aynı zamanda iş dünyasını da temsil ediyor. Bu sebeple sektörde farklı isimlerin farklı mevkilere gelip gidişlerine, marka işbirliklerine ve birçok farklı etkinliğe şahitlik etmek mümkün. Gelin birlikte ne gibi gelişmeler olmuş birlikte göz atalım.

Hello everyone! The fashion industry does not just include fashion shows. Each brand represents the business world as well. For this reason, it is possible to see different names in this sector, we can witness brand cooperation and many different activities. Let’s observe the recent news together.

 

27 Kasım ‘da Valentino ilk karma koleksiyonunu (Sonbahar 2019 Ön Koleksiyonu), Giza Six’te özel Valentino konsept mağazasının lansmanı dolayısıyla, Tokyo’da Tennozu Adası’nda,Warehouse Terrada’da, tanıttı. Koleksiyon Japonya ve “Wabi Sabi” konseptinden ilham aldı. Simetri ve asimetri gibi karşıtlıklarla oynayan koleksiyon couture öğeleri ile sportif baskıları ve logoları bir araya getiriyor. Kaia Gerber defileyi kırmızı renkli fırfırlı elbise ile kapattı. Davetliler arasında K-Pop grubu Perfume vardı. Aynı gün Valentino, Gina six alışveriş merkezindeki amiral mağazasında bir konsept enstalasyonu lanse etti. Alanda sanat, müzik ve Piccioli’nin beş ‘kawaii’ karakter içeren (kaplan, ejderha, yılan, panter ve kelebek) ve markanın arşivlerinden hayvan tasarımlarından ilham alan kapsül koleksiyonu yer alıyor. 

On November 27, Valentino showcased its first co-ed Pre-Fall 2019 collection at Warehouse Terrada in Tennozu Isle, Tokyo, on the occasion of the launch of a special Valentino concept store in its space at Ginza Six. The Valentino Pre-Fall 2019 collection debuted on Tuesday with a joint menswear and womenswear runway show. The collection was inspired by Japan and the concept of “Wabi Sabi”. Playing on contrasts such as symmetry and asymmetry, the collection mixed couture elements with sporty prints and logos. Kaia Gerber closed the show in a ruffled dress with crimson petals and guests included the K-Pop band Perfume. On the same day, Valentino launched a concept installation in its flagship at the Ginza Six shopping complex. The brand’s creative director Pierpaolo Piccioli has taken over the flagship store to create a world called “ValentinoTKY” in collaboration with Sarah Andelman. The space features art, music, and a capsule collection by Piccioli featuring five ‘kawaii’ (cute) characters in the form of a tiger, dragon, snake, panther, and butterfly inspired by animal designs from the brand’s archives.

 

Adidas yeni bilişim müdürünü atadığını açıkladı. Fumbi Chima 1 Ocak itibariyle BT departmanının yönetimine geçecek ve CFO Harm Ohlmeyer’in altında görev alacak. Chima, yeni fırsatları değerlendirmek için şirketten ayrılan Michael Vögele’nin yerine geçecek. Alman spor ürünleri üreticisinin CFO’su Harm Ohlmeyer yaptığı açıklamada, bu önemli göreve Fumbi Chima’yı aldıkları için çok mutlu olduğunu, Chima’nın uluslararası deneyiminin, dijital dönüşümlerini sürdürmelerinde etkili olacağını ifade etti. Ve son yedi yıldaki çalışmaları için Michael Vögele’ye teşekkürlerini sundu. I would like to thank Michael Vögele for his commitment over the last seven years,” commented Harm Ohlmeyer, CFO of the German sports manufacturer.

 Adidas has announced the appointment of a new chief information officer. Fumbi Chima will take over the management of the IT department on 1 January, and report to chief financial officer Harm Ohlmeyer. She is set to replace Michael Vögele, who is leaving the company to pursue other opportunities. “I am delighted to have secured Fumbi Chima for this key position. She has a wealth of international experience and will continue to drive our digital transformation. I would like to thank Michael Vögele for his commitment over the last seven years,” commented Harm Ohlmeyer, CFO of the German sports manufacturer.

 

İtalyan moda evi Miu Miu tatil kampanyasının tanıtım yüzü olarak Amerikalı oyuncu Elle Fanning’i seçti. Genç yıldıza aralarında Olivia Forte ve Eniola Abioro’nun yer aldığı çeşitli modeller eşlik ediyor. Moda evleri bu yılın sezon kampanyalarında festival büyüsü ve mutlu optimizm öğelerini kullanıyor. Miu Miu da bu trend’e uyarak, kaleydoskopik renkler ile dolu ve fantastik bir dünyada geçen kısa filmde Elle Fanning’i başrolde oynatıyor. “Miu Miu More” adını taşıyan video, Miu Miu kızının ihtiyaç ve beğenilerini ele alıyor ve aynı zamanda tatil sezonu için hazır giyimden, aksesuarlara, deri ürünlerden takılara ürünleri tanıtıyor.

The Italian fashion house Miu Miu has picked American actress Elle Fanning to front its holiday campaign. The young star is joined by several models, including Olivia Forte and Eniola Abioro. Fashion houses are bringing festive magic and joyful optimism to this year’s seasonal campaigns. The latest in line is Miu Miu, which presents a short film that is bursting with kaleidoscopic color and laced with fantasy, fronted by internationally renowned actress, Elle Fanning. The video, titled “Miu Miu More,” looks at the needs and loves of the Miu Miu girl, simultaneously showcasing a wishlist of ready-to-wear, accessories, leather goods and jewelry for the holiday season.

 

Kim Kardashian ve Kylie Jenner gelecek makyaj koleksiyonlarının tanıtımını yaptı. Bu ayın başında bir güzellik ürünleri işbirliğini duyuran kardeşler, 23 Kasım’da lanse edilen dört renkten oluşan bir ruj koleksiyonu için bir araya geldi. Kylie Cosmetics Instagram hesabından yapılan açıklamaya göre, ‘KKW X Kylie’ serisi iki matte ruj rengi, bir kadife ve bir de parlatıcıdan oluşuyor. Açık pembeden metalik bakıra uzanan renk serisi, iki kız kardeşin yakın ilişkisine gönderme yapan ‘Soul Sister,’ ‘Double Trouble,’ ‘Twinning’ ve ‘Main Bae’ gibi isimler taşıyor. Kardeşler, geçtiğimiz yıl sınırlı sayıda üretilen ‘KKW Beauty by Kylie Cosmetics’ sıvı lipstick için birlikte çalışmışlardı. Jenner aynı zamanda annesi Kris, kız kardeşleri Kourtney ve Khloe ve en yakın arkadaşı Jordyn Woods ile geçtiğimiz yıllarda makyaj ürünleri için işbirlikleri yaptı.

Kim Kardashian and Kylie Jenner have lifted the lid on their upcoming makeup collection. The sisters, who announced the launch of a beauty collaboration earlier this month, have teamed up on a four-piece lip color series that is set to launch on November 23. According to swatches uploaded to the Kylie Cosmetics Instagram account, the ‘KKW X Kylie’ series comprises two matte lip colors, as well as a velvet lip color and a topper gloss. The shades, which range from pale pink to metallic copper, have been given names that riff on the duo’s close relationship, with names including ‘Soul Sister,’ ‘Double Trouble,’ ‘Twinning’ and ‘Main Bae’. Both sisters are fond of keeping it in the family, having previously joined forces to release a limited-edition range of ‘KKW Beauty by Kylie Cosmetics’ liquid lipsticks last year. Jenner has also recruited various family members such as her mother Kris, her sisters Kourtney and Khloe and her best friend Jordyn Woods for makeup collaborations over the past few years.

Jean-Paul Gaultier koleksiyonlarında hayvan kürkünü kullanmayı bırakan en son moda tasarımcısı oldu. Haber hayvan hakları kuruluşu PETA tarafından olumlu karşılandı, PETA UK Uluslararası Programlar Direktörü Mimi Bekhechi, böyle bir karar alınmasının zamanının geldiğini ifade etti. Kuruluş üyeleri yıllardır Gaultier’nin kürk kullanımını bırakması için faaliyetlerde bulunuyorlardı. Kürk 2018 yılında moda sektörünün önemli odak noktalarından biri oldu ve birçok lüks marka sırayla kürk kullanımı bıraktıklarını açıkladı. Tasarımcılar Diane Von Furstenberg, Burberry, John Galliano, DKNY ve Donna Karen’ın ardından ABD’li Coach markası da geçen ay kürk kullanımı bıraktıklarını açıkladı. Aralarında Stella McCartney, Armani ve Hugo Boss’un yer aldığı birçok önce gelen marka da bir süredir kürk kullanmıyor. 

Jean-Paul Gaultier has become the latest fashion designer to drop animal fur from his collections. The news was welcomed by the animal rights organization PETA, with Mimi Bekhechi, Director of International Programmes, PETA UK, calling the decision “a sign of the times.” The organization’s members have been lobbying Gaultier to give up the use of fur for years. Fur has become a major focal point for the fashion industry over the year 2018, with multiple luxury labels denouncing the use of the material, one by one. The US heritage label Coach announced the decision to stop using fur last month, preceded by designers including Diane Von Furstenberg, Burberry, John Galliano, DKNY and Donna Karen. Several heavyweight labels have also been fur-free for some time now, including Stella McCartney, Armani and Hugo Boss.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir