Herkese merhaba! Yeni bir “Moda Haberleri” yazısı ile yeniden birlikteyiz. Size bugün moda dünyasında yer alan gelişmelerden bahsedeceğim.

Bildiğiniz üzere moda, çok değişkenlik gösteren bir sektör. Sürekli farklı akımlardan etkilenmesi ve teknolojinin gelişmesi süregelen bu değişkenliği tetikler nitelikte.

Bakalım son zamanlarda ne gibi değişikler moda dünyasını etkilemiş.

 

Hello everyone! We’re back with a new “fashion news” post. I’m going to tell you today about the developments in the fashion industry.

As you know, fashion world is a very volatile sector. The constant influence of different currents and the development of technology trigger this constant change.
Let’s see what changes have affected the fashion world recently.

Métiers d’Art koleksiyonunu 4 Aralık’ta Metropolitan Museum of Art (Met) içinde tanıtacak olan Chanel’in izinden giden Versace de bir ön koleksiyonu için ilk defilesini New York’ta düzenleyeceğini duyurdu. Defilede Versace’nin, kreatif direktörü Donatella Versace tarafından tasarlanan, sonbahar 2019 ön koleksiyonunu tanıtılacak. Defile henüz açıklanmayan bir yerde, 2 Aralık günü akşam 7.00’da gerçekleştirilecek. Tarih aynı zamanda 15 Temmuz 1997 tarihinde hayatını kaybeden kurucusu Gianni Versace’nin doğum günü olduğu için marka için özel bir anlam da taşıyor.

Following in the footsteps of Chanel, which will present its Métiers d’Art collection in the Metropolitan Museum of Art (Met) on December 4th, Versace has announced a runway presentation in New York, its first show for a pre-collection.The show will present Versace’s pre-fall 2019 collection, designed by creative director Donatella Versace. The runway will take place in an as yet undisclosed location, at 7:00 p.m. on December 2nd, a special date for the brand, as it’s the birthday of its founder Gianni Versace, who passed away on July 15th, 1997. 

 

Amerikalı model ve TV yıldızı Kendal Jenner Çinli hazır giyim markası Ochirly için yeni bir kampanyada daha görev alıyor. Bu sefer kendisine ünlü model Bella Hadid de eşlik ediyor.Bella Hadid ve Kendall Jenner Ochirly koleksiyonlarının tanıtımı için ilk kez kamera karşısına geçmiyor. Marka daha önce ikili ile sonbahar/kış 2017 ve ilkbahar/yaz 2018 sezonlarının tanıtımı için çalıştı.

The American model, Kendall Jenner — who also featured in the reality TV show — “Keeping Up With the Kardashians” — is back fronting another campaign for the Chinese ready-to-wear brand Ochirly. She is joined by star model Bella Hadid. This isn’t the first time that Bella Hadid and Kendall Jenner have fronted Ochirly collections. The brand previously signed up the pair for the fall/winter 2017 and spring/summer 2018 seasons, which is no mean feat considering how in-demand these two models are.

Karl Lagerfeld ve Puma moda işbirliklerini bu hafta lanse etmeye hazırlanıyor. ‘Karl Lagerfeld X Puma’ adını taşıyan 13 parçalık koleksiyon Puma’nın 2018 yılı boyunca 50nci yılını kutladığı özel ‘Suede Classic’ sneaker ayakkabısına yönelik “Suede 50” programının doruk noktasını oluşturuyor. İşbirliğinde Lagerfeld’e özel smokin ceketi, boğazlı beyaz bluz ve kravattan ilham alan ve iki uniseks versiyona sahip olan ayakkabı, aynı zamanda eğlenceli bir ‘Karl’ garfiği veya çıkarılabilir güneş gözlüğü detayı ile de sunuluyor.

Puma is strengthening its ties with the luxury fashion industry via a new collaboration with Karl Lagerfeld. The focus of the collection will be Puma’s Suede 50 sneaker, which celebrates its 50th birthday this year and has been the subject of multiple creative collaborations over the past few months. Lagerfeld’s take on the shoe comes in the form of two different unisex styles inspired by his own personal uniform of a black tuxedo, white shirt and sunglasses.

 

Lisa Gersh yalnızca bir yıldan biraz daha uzun süredir sürdürdüğü Alexander Wang’in CEO’luğu görevinden ayrıldı. Alexander Wang markanın genel kurul başkanı ve kreatif direktörü olarak görev almaya devam ediyor. Gersh’in yerine görevlendirilecek kişi bulununcaya kadar Wang CEO görevini sürdürecek.

After only holding her position for just over a year, Lisa Gersh is stepping down from her role as CEO of Alexander Wang. Alexander Wang continues to serve as the brand’s chairman and creative director. He will resume serving as CEO until a replacement for Gersh can been found.

 

Pazartesi günü konu ile ilgilili bilgisi olan iki kaynaktan alınan habere göre, özel sermaye şirketi Clessidra moda grubu Roberto Cavalli’nin büyümesine yardımcı olmak üzere bir azınlık ortağı bulma seçeneğini değerlendirmek üzere Rothschild’i görevlendirdi. 

Private equity Clessidra has hired Rothschild to look into the option of finding a minority partner for fashion group Roberto Cavalli to help fund growth, two sources familiar with the matter said on Monday, confirming earlier press reports.

 

Axel Keller jil Sander’da gücünü artırmaya devam ediyor. Alessandra Bettari’nin yerine CEO olarak atandı. Bettari ise Onward Luxury Group’un (OLG) başkan yardımcısı olarak göreve getirildi. Aynı adı taşıyan Avrupa bağlı şirketi, alman marka dışında, aynı zamanda Moreau ve Charlotte Olympia’yı da kontrol ediyor.

Axel Keller is going from strength to strength at Jil Sander. He has taken over the CEO role from Alessandra Bettari, who in turn was appointed vice-president of the Onward Luxury Group (OLG), the European subsidiary of the eponymous Japanese group which, besides the German label, also controls Moreau and Charlotte Olympia.

 

Bugünlük bu kadar. Moda dünyasındaki gelişmeleri öğrenmek için takipte kalın lütfen. Sevgiler.

That’s all for today. Please keep following for more information about the fashion industry. XOXO.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir