Hintliler,  baharın gelişini Holi Festivali,diğer adıyla Renklerin Festivali’yle kutluyorlar. Festival adına yaraşır bir şekilde gerçekleşiyor. Hint halkı rengârenk toprak boyaları, önce yüzlerine sürüyor daha sonra ise birbirlerinin vücutlarına atıyorlar.Şarkılar söylenir, danslar edilir, insanlar birbirilerine boya fırlatırlar ve bahar tüm renklerini sokaklara, insanlara taşımış olur. Festivalin bu geleneği ise yine tanrılar arasında geçen bir mitolojiye dayanır.Mitolojiye göre, Hint tanrısı Lord Krishna arkadaşı Radha’yı kıskanır çünkü kendisi karanlık bir tene sahipken Radha’nın teni rengârenktir. Küçük Krishna, doğanın bu adaletsizliği karşısında annesi Yashoda’ya dert yanar. Annesi oğlu Krishna’nın gönlünü almak için yüzünü Radha’nınki gibi kendi seçtiği renklerde boyamayı teklif eder. Krishna bu teklifi seve seve kabul eder ve yüzünü boyatır. Festivalde her renk kendine göre anlam bir içerir:
Kırmızı: Masumiyet
Yeşil: Canlılık, enerji
Mavİ: Sakinlik ve ağrıbaşlılık
Sarı: Dindarlık

İki gün süren bu kısa festivalde, eğlence üst seviyelerdedir. İlk gün yakılan ateşle kötü ruhlardan arınan ve iyiliği kutlayan halk, ikinci gün baharı tüm renkleriyle karşılar.

Hindistan’dan Holi kareleri

 

Geleneksel Hint Kültürünün en büyük bayramı olan ve dünyanın 50’den fazla ülkesinde her yıl coşkuyla kutlanan Holifest, Türkiye’de ilk defa orijinal konseptiyle 2016’da kutlanmaya başlanmıştır.İstanbul, bu sene tekrar sizlerle İstanbul Milyon Kilyos Beach(Eski Babylon Beach)’de! Türkiye’deki üçüncü yılında baharın gelişini kutlamasının yanı sıra, etkinliğin Hint kültüründeki önemli bir misyonu olan “iyiliğin, kötülüğe karşı mücadelesi” fikrini de taçlandırmak amacıyla Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ile beraber bir farkındalık projesi içerisine de girmiştir.Etkinlik  12 Mayıs Cumartesi günü saat 12:00’da misafirlerine açıyor ve gecenin geç saatlerine kadar dj programı, dans gösterileri, her saat başı boyalara bulanacağınız bir eğlenceyle size unutulmaz bir hafta sonu yaşatmayı vaat ediyor. Hint Mitolojisinde de yer aldığı gibi, haydi hep beraber barış, mutluluk, huzur ve aşk dilekleriyle rengarenk kutlayalım; iyinin kötüye karşı zaferini, doğa ananın uyanışını!Etkinlik biletleri biletix’de
http://www.biletix.com/etkinlik/VYD01/ISTANBUL/tr

 

HOLI FEST

The Indians congratulate the arrival of spring with the Holi Festival, also known as the Colorlerin FestivalThe Indian  people wear colorful earth dyes, first their face then each other bodies. The songs are sung, they dance, people throw paint to each other and they carry all the colors of spring to streets.

Each color in the festival includes its own meaning:
Red: Innocence
Green: vitality, energy
Blue: calmness and pain
Yellow: Religiosity

It is Traditional Indian Culture’s largest festival and more than 50 countries all over the World enthusiastically celebrate Holifest each year, with the original concept. For the first time in Istanbul is to be celebrated in 2016, this year again in Istanbul in Million Kilyos Beach (Ancient Babylon Beach). It is the third year in Turkey. In addition to the celebration of the arrival of spring in Turkey, which is an important mission in the Indian culture event “the fight of the good against evil” the project was created together with the Association of Turkey Spinal Cord Injury to  raise an awareness . The festival will will take place on Saturday, May 12th at 12 p.m. 

http://www.biletix.com/etkinlik/VYD01/ISTANBUL/tr

 

2 thoughts on “HOLİ FEST”

  1. I do agree with all of the ideas you’ve presented in your post. They are very convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for starters. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir