Cadılar Bayramı nedir? Cadılar Bayramı ne zaman?

Cadılar Bayramı yıllar geçtikçe Türkiye’de de kabul görmeye, hatta kutlanmaya başladı. Her sene 31 Ekim’de Cadılar Bayramı kutlanmaktadır .Peki Cadılar Bayramı’nda ne yapılır, nereye gidilir, ne giyilir?

Cadılar Bayramı, Pagan ve Hristiyan kökleri taşıyan bir gelenek. Her yıl farklı kostümler giyerek ve çeşitli etkinliklerle, dünya çapında kutlanıyor. Peki, Cadılar Bayramı ne zaman kutlanır? 

Halloween is an annual holiday celebrated each year on October 31, and Halloween 2018 occurs on Wednesday, October 31. It originated with the ancient Celtic festival of Samhain, when people would light bonfires and wear costumes to ward off ghosts. In the eighth century, Pope Gregory III designated November 1 as a time to honor all saints; soon, All Saints Day incorporated some of the traditions of Samhain. The evening before was known as All Hallows Eve, and later Halloween. Over time, Halloween evolved into a day of activities like trick-or-treating, carving jack-o-lanterns, festive gatherings, donning costumes and eating sweet treats.

Cadılar Bayramı ilk kez İngiltere’de ortaya çıktı. Çok eski zamanlarda Keltler 1 Kasım tarihini yaz mevsiminin bitişi, kışın başlangıcı olarak kabul ediyorlardı. Çünkü tam 1 Kasım’da sürüler yaylalardan dönüyor, toprak ağaları imzalanan kira sözleşmeleri yeniliyor; kısacası yeni sezon başlıyordu. Bu günde ayrıca ölülerin evleri ziyaret ettiğine inanılıyordu. Sırf bu ölüleri evlerden uzak tutmak için dağlarda, tepelerde ateşler yakılıyordu. Bu ateşi yakarken de garip maskeler takıyorlardı ki, gelen ölüler onları tanımasın! İşte şimdi Cadılar Bayramı’nın nasıl çıktığı yavaş yavaş şekillenmeye başladı değil mi? Aynen! İnsanlar, ortalıkta dolaştığına inandıkları ruhlara tanınmamak için maskeler takıyor, kostümler giyiyorlardı. İşte Cadılar Bayramı böyle oluştu.

Halloween’s origins date back to the ancient Celtic festival of Samhain (pronounced sow-in). The Celts, who lived 2,000 years ago in the area that is now Ireland, the United Kingdom and northern France, celebrated their new year on November 1.

1 Kasım tarihi Keltlerde aynı zamanda evliliklerin yapıldığı, ölülerin kutsandığı bir dönemdi. Romalılar 1. yüzyılda Kelt topraklarını fethettiklerinde, kendi ölüm festivallerini, İngilizlerin bu geleneğiyle birleştirdiler.

7. yüzyılda Papa 4. Boniface 13 Mayıs’ta kutlanan Azizler Günü’nü 1 Kasım’a taşıdı. Azizler Günü’nün arifesi (31 Ekim) kutsal kabul edildi ve Batılı dillerdeki Halloween (holy evening/kutsal akşam) adı buradan geldi. Avrupa’daki Reform hareketleri esnasında, özellikle Protestan Hıristiyanlar arasında, Cadılar Bayramı kutlamaları bitti; İngiltere’de ise kutlanmaya devam etti.

This day marked the end of summer and the harvest and the beginning of the dark, cold winter, a time of year that was often associated with human death. Celts believed that on the night before the new year, the boundary between the worlds of the living and the dead became blurred. On the night of October 31 they celebrated Samhain, when it was believed that the ghosts of the dead returned to earth.

Amerika’ya yerleşen ilk kolonilerde Cadılar Bayramı kutlamak yasaklandı. Bununla birlikte 1800’lü yıllarda, Cadılar Bayramı’ndan öğeler taşıyan bir hasat bayramı ortaya çıktı. 19’uncu yüzyılda başta İrlandalılar olmak üzere İngiltere’den Amerika’ya göçenler Cadılar Bayramı kostümlerini beraberlerinde getirdiler ve Cadılar Bayramı ABD’deki başlıca çocuk bayramlarından biri oldu.

Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim’de kutlanır. Çocukların genellikle korkunç kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer hediyeleri topladığı bir bayram. Diğer Cadılar Bayramı kutlamaları arasında maskeli balolar, korku filmi seansları ve perili olduğuna inanılan evlere düzenlenen geziler sayılabilir.

Cadılar Bayramı genellikle Batı ülkelerinde kutlanır. Mesela Amerika’da büyük ve görkemli bir festivaldir. 

In addition to causing trouble and damaging crops, Celts thought that the presence of the otherworldly spirits made it easier for the Druids, or Celtic priests, to make predictions about the future. For a people entirely dependent on the volatile natural world, these prophecies were an important source of comfort and direction during the long, dark winter.

To commemorate the event, Druids built huge sacred bonfires, where the people gathered to burn crops and animals as sacrifices to the Celtic deities. During the celebration, the Celts wore costumes, typically consisting of animal heads and skins, and attempted to tell each other’s fortunes.

When the celebration was over, they re-lit their hearth fires, which they had extinguished earlier that evening, from the sacred bonfire to help protect them during the coming winter.

Cadılar Bayramı’nın sembolü gülen bir balkabağıdır. Balkabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde oyulur, sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat oluşturulmaya çalışılır.

Cadılar Bayramı’nda genellikle elma şekeri yenir. Çocuklar korkunç kıyafetler giyerek kapı kapı gezerler ve ev sahiplerine “Şaka mı, şeker mi?” diye sorarlar. Ev sahibi “Şaka!” derse muziplikler yaparlar. Büyükler çocuklara şekerleme ikram eder veya harçlık verirler. Bu uygulamanın kökeni geçmişte İngiltere’de yoksulların kapı kapı dolaşarak ‘ruh keki’ toplaması geleneğidir.

Yetişkinler genellikle Cadılar Bayramı’na en yakın hafta sonunda kıyafet baloları düzenler. Bu partilerde misafirler cadı, hayalet veya korku filmi karakteri gibi korkunç kostümler giyerler.

Muhafazakar Hristiyanlar, özellikle tutucu protestanlar, genelde Cadılar Bayramı’nı kutlamaz ve yanlış bulurlar.

Tarihde çıkış nedeni farklı olsada cadılar bayramı insanlar için bir eğlenecek bir gün haline gelmiştir.

By 43 A.D., the Roman Empire had conquered the majority of Celtic territory. In the course of the four hundred years that they ruled the Celtic lands, two festivals of Roman origin were combined with the traditional Celtic celebration of Samhain.

The first was Feralia, a day in late October when the Romans traditionally commemorated the passing of the dead. The second was a day to honor Pomona, the Roman goddess of fruit and trees. The symbol of Pomona is the apple, and the incorporation of this celebration into Samhain probably explains the tradition of “bobbing” for apples that is practiced today on Halloween.

 

Mutlu cadılar bayramı / Happy Halloween!

Ülkemizde 31 ekimde sizde cadılar bayramı eğlenceli programlarla kutlayabilirsiniz.

You may celebrate Halloween in Turkey on the 31 October.

 

Cadılar bayramı etkinliklerinden bazıları / Halloween Festivals in Turkey:

“Şu ana kadar bulunduğun tüm ‘’korkunç’’ ve ‘’eğlenceli’’ olduğu iddia edilen, sıradan Cadılar Bayramı partilerini unut! Pumpkin In The Forest’ta hayatının en çılgın deneyimini yaşayacaksın! 

Uniq İstanbul’un içerisinde, ormanda Pub Story oynarken korkuyu iliklerine kadar hissedeceksin. Belki de günlerce uykularını kaçıracak korku hikayelerini dinleyeceksin, daha önce hiç cesaret edemediğin maceralara atılacaksın! Tanışmanın gerginliğinden arınmış şekilde, ‘’şaka mı şeker mi?’’ sorusuna ihtiyaç duymadan onlarca yeni insanla tanışacaksın, hayatının en unutulmaz akşamını yaşayacaksın!

Forget all the ordinary Halloween parties you’ve been to so far claimed to be ‘scary’ and ‘fun.’ You will experience the craziest experience of your life in Pumpkin in the forest!

In Uniq Istanbul, you will feel fear as you play Pub Story in the woods. Perhaps you will listen to horror stories that will sleep for days, and embark on adventures you have never had before! “Is it a joke or a candy?’ you will meet dozens of new people without the need for a question, and you will experience the most unforgettable evening of your life!

Ormanda yüzlerce kişiyle Pub Story oynarken, Ali Efe Dinç’in açacağı DJ kabinini 22:00’de elektronik müziğin tecrübeli ismi İlker Aksungar devralacak ve performansıyla gecenin enerjisini coşturacak.

Karanlık çökünce kendini gösterecek hayaletler, iskeletler ve tüylerini ürpertecek sürprizler seni bekliyor! Gelmiş geçmiş en eğlenceli, en sıra dışı ve en korkutucu Cadılar Bayramı deneyimini yaşamak için sen de mutlaka bu gecede bizimle ol.”

The ghosts, skeletons, and surprises that will creep up on you when the Dark is dark are waiting for you! To experience the most fun, extraordinary and frightening Halloween experience ever, you must be with us tonight.”

 

20:00 Kapı Açılış
20:00-22:00 Ali Efe Dinç
21:00 Pub Story
22:00-00:00 İlker Aksungar

20:00 Opening The Door
20:00-22:00 Ali Efe Dinç
21:00 Pub Story
22:00-00: 00 Ilker Aksungar

Biletler biletixden alabilirsiniz. 

For the tickets:

http://www.biletix.com/etkinlik/VMF46/ISTANBUL/tr

 

Okan Bayülgen’in İstanbul’a kazandırdığı yeni gösteri mekanı Dada Salon Kabarett’de Cadılar Bayramı gecesi ortalık karışıyor!

Seyircinin arasında, 360 derece oynanan interaktif polisiye Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası – Metres, Cadılar Bayramı gecesine özel kostümlü sahneleniyor!

Selin Atasoy’un yazdığı Okan Bayülgen’in yönetip oynadıkları Metres’te seyirci bir anda kendisini gizemli bir cinayetin ortasında buluyor. 

Özel bir gece, kostümlü bir parti, garip bir buluşma, ortak geçmişleri olan iki çift… 

Eski defterlerin açılması ile işler karışır. Ama durun bir dakika! Birinin peşinde olan kiralık katil de aynı mekandadır. Acaba kimin peşinde?  Seyirci, seyirci değil, olayın tam ortasında. Cinayete mani olabilecek mi? Peki ya katili bulabilecek mi?

31 Ekim gecesi kostümünüzü giyin ya da en azından maskenizi takın ve cinayet soruşturmasına el koymak zorunda kalan karizmatik genel cerrah Dr. Kuzey’in yanında yerinizi alın. 

Herkesin yalan söylediği ve birbirini kandırdığı bu gecede katili bulmak, gerçekleri ortaya çıkarmak hiç de kolay olmayacak. Kahkaha ile gerilimin birlikte yaşandığı bu gecede katili bulan ekip kazanacak!

Among the spectators, the interactive police with 360 degrees of fun murders are staged in costumes – Metres, special Halloween night!

In metres, the audience suddenly finds themselves in the midst of a mysterious murder.

A private night, a costume party, a strange meeting, two couples with common histories.…

With the opening of old notebooks, things get complicated. But wait a minute! The hit man who’s after someone is in the same place. I wonder who he’s after. The audience, not the audience, is in the middle of it. Will he stop the murder? And will he find the killer?

On the night of October 31st, dress up your costume, or at least put your mask on, and the charismatic general surgeon who had to take over the murder investigation. Take your place next to the North.

It won’t be easy to find the killer and uncover the truth in this night when everyone lies and deceives each other. The team who found the murderer will win this night of laughter and tension!

Sizde bu eğlenceye katılamak isterseniz biletleri biletixden alabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir