Bazı dünya mutfakalarında ismini bile okuyamadığımız ilginç tatlılarla karşılaşmaktayız. Bu tatlıların isimlerinin anlamları da isimleri kadar ilginç ve eğlenceli gelir.

In some world cuisines, we encounter interesting desserts that we have difficulty in pronouncing their names. The meanings of these desserts’ names are as interesting and amusing as their names.

 

Zwetschgendatschi

Aslında çok basit; bir pandispanyanın üzerine yerleştirilmiş dilimlenmiş erikler. “Zwetschgendatschi” adını, kökeninin geldiği Bavyera eyaletinden alır.

“Zwetschen” erik için kullanılan yaygın bir kelime. “datschi” ise pastanın erikle kaplanmasına atıfta bulunan çok eski bir Almanca sözcükten türetilmiş.

Sonuçta ortaya harika bir lezzet çıkıyor.

 

In fact, it’s very simple; sliced plums placed on a pandispanya. The name “Zwetschgendatschi” is derived from the state of Bavaria.

” Zwetschen ” is a common word for plum. ” Datschi ” is derived from a very old German word referring to the plum of the cake.

 

After all, it’s a great flavor.

Bienenstich

Arı sokması’ anlamına gelen adı sizi korkutmasın. Zira karamelize edilmiş bademle süslenmiş bu kremalı pastanın tadına baktığınızda adının aksine son derece nefis olduğunu anlıyorsunuz.

Efsaneye göre 15. yüzyılda yaşayan iki fırıncı genç, düşmanlarına arı kovanları fırlatarak şehirlerini kurtardı. Zaferlerini kutlamak için de bu pastayı yaptı.

 

The name of the passage means” bee sting ” don’t scare you. Because when you taste this cream cake decorated with caramelized almonds, you can see that it is very delicious unlike its name.

According to legend, two young bakers who lived in the 15th century saved their cities by throwing bee hives at their enemies. He made this cake to celebrate his victory.

Kalter Hund

‘Soğuk köpek’ olarak çevrilebilir. ‘Soğuk hayvan ağzı’ (Kalte Schauze) olarak da anılır. Çocukların doğum günü partisinde çok popülerdir. Çünkü bu pasta ne havlayabilir ne de ısırabilir! Kat kat döşenen kare şeklindeki tatlı bisküiler, kakao, şeker ve rafine edilmiş hindistan cevizi yağından oluşan pasta fırında pişirilmez, buzdolabında soğutulduktan sonra yenir.

It can be translated as “a cold dog”. It is also referred to “cold animal mouth” (kalte Schauze). They’re so popular at kids ‘ birthday party. Because this cake can’t bark or bite!
This cake, consisting of square biscuits, cocoa, sugar and refined coconut oil, is not cooked in the oven. It is eaten after cooling in the refrigerator.

Donauwelle

‘Tuna dalgası’na kapılıp bu deneyimi yaşamak gerekiyor. Boğulma riskiniz yok. Vanilya ve çikolatalı kek tabakasının arasına konserve vişne yerleştirilir. En üstüne de krema ve çikolata katmanı gelir.

Pişme işlemi sırasında kiraz aşağı doğru kayarak bir tür dalga görüntüsü oluşturur. İşte adını buradan alıyor.

We need to get caught up in the Danube wave and experience it. You have no risk of drowning. Between vanilla and chocolate cake layer, the canned cherry is placed. Cream and chocolate layer comes to the top.

During the cooking process, the cherry slides down and creates a kind of wave image. That’s where he gets his name.

Herrentorte

Bu pasta için ‘Bienenstich’in büyük ağabeyi denebilir. Adı gibi görüntüsü de asil. Herrentorte ‘Beyefendi pastası’ olarak çevrilebilir. Şarap kreması ile birlikte ‘yapıştırılmış’ çok sayıda

Viyana keki katından oluşan pastanın üzeri koyu renkli çikolatayla kaplı. Ve kadınlar da severek yiyiyor.

This cake is called “Bienenstich’s Big Brother”. His name is as noble as his image. Herrentorte can be turned into a gentleman’s cake. The cake, made up of a large number of Viennese cakes “glued” together with wine cream, is covered with dark chocolate. And women love to eat.

Prinzregententorte

“Prens vekili pastası” olarak çevrilebilir Prinzregententorte. Herrentorte’nin kraliyet versiyonu gibi görünüyor. Bu Bavyera lezzetini yapması oldukça zaman alıyor. Çikolatalı tereyağ kremasıyla bir araya getirilen yedi ince tabakadan oluşan pasta, pürüzsüz bir çikolata yüzeyi ile kaplanır.

Bir parça yediğinizde kendinizi prens ya da prenses gibi hissebilirsiniz.

Prinzregententorte can be translated as” Prince’s deputy cake “. Looks like a royal version of Herrentorte. It takes a long time to make this Bavarian taste. The cake consists of seven thin layers, combined with chocolate butter cream, is coated with a smooth chocolate surface.

When you eat a piece, you may feel like a prince or a princess.

Königskuchen

 

Kraliyet teması Alman pastacılığında oldukça sık yer alıyor. ‘Kral keki’ de onlardan biri. Anlaşılan pasta kadar lüks olan her şey bir krala layık olmalı. Kek kalıbında pişirilen pastada üzüm, badem ve limon aroması kullanılır. Bu seferki şekerlendirilmiş meyveyle süslenmiş olsa da yaygın olarak üzerine serpilen pudra şekeri ile tatlandırılır.

İsimlerinin telafuzu zor olsa da ,tatmaktan kendimizi alamayacağımız lezzetli tatlıları mutlaka denemelisiniz…

The royal theme is quite frequent in German pastry. “King cake” is one of them. Looks like everything that’s luxurious, just like the cake, must be worthy of a king. The cake cooked in cake mold is mixed with the aroma of grapes, almonds and lemon. Though this time it is flavored with powdered sugared fruits, generally it is ornamented with powdered sugar.

Even though their names are difficult to pronounce, you should try these delicious desserts… 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir