Farklı kültürler, farklı adet ve görgü kurallarına sahiptir. Bir yerde nazik olan bir davranış, bir  başka yerde nahoş kaçabilir. Farklı kültürlere sahip insanlar karşılaştıklarında yanlış anlaşılmalara sebep olabilecek davranışlar olabilir. Bu nedenle seyahate çıkmadan önce gideceğiniz ülke hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.

People from different cultures have different manners. An act of kindness in one place can be unpleasant in another. People with different cultures can take actions that can cause misunderstandings when they meet. Therefore, it is useful to know about the country you are going to go before you travel.

 

İtaatkar yada yapmacık/ Obedient or unfaithful

Bazı Afrika ülkelerinde daha yüksek sosyal konumda olan birisi ile konuşurken aşağıya doğru bakmak saygı ifadesi olarak değerlendirilirken, bazı ülkelerde bu ifade bir şeyi gizlemek veya utanç ifadesi olarak algılanır.

When talking to someone in higher social status in some African countries, looking down is considered an expression of respect, and in some other countries, it is perceived as an expression of shame or concealing something.

 

 

Kafanı kullan/ Use your head

Yunanistan veya Bulgaristan’da kafayı aşağı ve yukarı sallamak “hayır”, sağa ve sola doğru sallamak ise “evet” anlamına gelir. Başka bir çok ülkede tam tersidir. Aman “hayır” demek isterken “evet”demeyin.

Head up and down in Greece or Bulgaria means “no” and right and left means “yes”. In many other countries, it is the opposite. Don’t say “yes” when you mean “no”.

 

 

Şefe övgülerimi iletin/ My compliments to the chief

Bazı ülkelerde yemek üstüne kaçmış hafif bir geğirme pek de hoşnutsuz karşılanırken, bazı ülkelerde gürültüyle geğirmek övgü anlamı taşır. Mesela Kanada’da, Eskimolar geğirmeyi “Teşekkürler, yemek mükemmeldi” olarak algılarlar.

In some countries, a slight burping on food is not very displeased, while in some countries, burping with noise means praising. In Canada, for example, Eskimos treat burping as “Thank you, food was perfect.”

 

 

Hapçılık/ Nose picking

Japonya’da burun sümkürmek milli gaf olarak değerlendirilirken, kalabalık içinde burun karıştırmak o kadar ters gelmez. Diğer ülkelerde sümkürmek çok sesli olmadığı sürece ayıplanmazken, burun karıştırmak iğrenç olarak görülen bir davranış biçimidir.

In Japan, blows one’s nose is considered as a national offense, but nose picking in the crowd does not go so far. In other countries, blow one’s nose is not a shame as long as it is not very loud, nose picking  is a form of behavior that is seen as disgusting.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir