Herkese merhaba! Uzun zaman sonra yeni bir yazı ile yine beraberiz. Haziran ayını geride bıraktığımız ve maalesef Covid-19 sebebiyle evimizde uzun zaman geçirdiğimiz bu günlerde hem sizi bilgilendiren hem de zevk verici bir yazı ile karşınıza çıkmak istedim. Bu yazımızda yazın sizi ferah ve çekici hissetirecek parfüm önerici, cilt tipinize göre seçebileceğiniz cilt bakım ürünleri ve yüzünüze güzellik katacak makyaj önerilerinde bulunmak istiyorum. Hazırsanız başlayalım.

Hello, everyone! We’re back with a new post after a long time. These days, while we are leaving month June behind, unfortunately we are spending long times in our house because of Covid-19, I wanted post a new article which is both entertaining and informative. This article will give you ideas about fresh and attractive fragrances, skin care products you can choose according to your skin type and make-up suggestions that will add beauty to your face. Let’s begin.

PARFÜMLER/PERFUMES

Yaz mevsimi söz konusu olduğunda seçeceğimiz parfümlerin hafif kokması ve kalıcılığı ilk tercihlerimiz olmalıdır. Tabii bir kokteyle veya bir partiye gideceğiniz zaman daha ağır kokular tercihiniz olabilir ama günlük kullanımda ağır bir koku tercih etmeniz hem sizi hem de çevrenizdeki insanları rahatsız edebilir. Bunun için size hafif ama kalıcı olan , partiye giderken de kullanabileceğiniz parfümler önereceğim. 

When it comes to the summer season, the smell and permanence of the perfumes we choose should be our first choices. Perfumes should have a light smell. Of course, when you go to a cocktail party or a birthday party, you may prefer heavier scents, but in everyday use, choosing a heavy scent can irritate you and the people around you. Thus,  I will offer you light but permanent perfumes that you can also use on your way to a party.

1. LA VIE EST BELLE:

 Üst nota: Armut, Frenk üzümü. Orta notası: Portakal çiçeği, yasemin, iris. Alt nota: Pralin, vanilya, Tonka fasulyesi, silhat. Burun: Olivier Polge , Dominique Ropion ve Anne Flipo. Benim de çok severek kullandığım, hem çiçeksi hem de seksi bir kokusu olan ve kalıcılığı ile de beğeninizi kazanacak olan bu muhteşem parfümü mutlaka deneyin. 

Top note: Pear, blackcurrant. Middle note: orange blossom, jasmine, iris. Bottom note: Praline, vanilla, Tonka bean, silhat. Nose: Olivier Polge , Dominique Ropion and Anne Flipo. This is a wonderful fragrance that I use very fondly, both floral and sexy, and will win your appreciation with its permanence.

2. WONDERLUST: 

Üst Notalar: İtalyan Bergamot, Sicilya Mandarini, Badem Sütü, Pembe Biber
Orta Notalar: Yasemin, Karanfil ve Güneş Çiçeği
Dip Notalar: Kaşmir Ağacı, Benzoin Siyam, Sandal Ağacı Sri Lanka. Çiçeksi notaların ön planda olduğu bu parfüm, size hissettirdiği İtalyan esintileriyle kalbini çalacak.

Top Notes: Italian Bergamot, Sicilian Mandarini, Almond Milk, Pink Pepper
Middle notes: Jasmine, clove and Sun Flower
Notes: Cashmere Tree, Benzoin Siamese, Sandalwood Sri Lanka. This perfume, with floral notes in the foreground, will steal your heart with the Italian breezes it makes you feel.

3. DOLCE&GABBANA PEONY:  

Üst notalarda, baharatlı pembe biberin ışıltılı parlaklığı, meyvemsi beyaz bergamot ve nashi armutun saf kokusunu pekiştirerek zarif bir şekilde tazelik yaratırken, tam kalbinde görkemli ve modern şakayık , frezya ve bulgar gülünün doğallığıyla birleşiyor. Kendinizi çiçek bahçesinde hissetmek isterseniz seçiminiz kesinlikle bu parfüm olmalı.

On the top notes, the glittering sheen of the spiced pink pepper reinforces the pure scent of fruity white bergamot and nashi pear to create exquisitely freshness, while at its very heart the majestic and modern peony combines with the naturalness of freesia and Bulgarian rose. If you want to feel yourself in the Flower Garden, your choice should definitely be this perfume.

4. MON GUERLAIN: 

Carla lavantası, yasemin, Sandal ağacı ve vanilya notalarından oluşan fresh oryantel bir koku. Guerlain evinin bu parfümü Angelina Jolie`den ilham alınan Mon Guerlain, günümüzdeki güçlü, özgür ve şehvetli kadınlığa bir övgü niteliği taşıyor Taze oryantal koku, olağanüstü ham maddeler ile zenginleştiriyor: Provence`den Carla Lavender, Hindistan`dan Sambac Yasemin, Avustralya`dan Sandal ağacı ve Papua Yeni Gine`den Vanilla Tahitensis. Sandalağacı, Guerlain`in yeni kokusunu güçlendirir ve gizemini korur. Eğer tercihiniz her an duştan çıkmış gibi tertemiz ve ferah bir hisse, bu parfüm vazgeçilmeziniz olacaktır.

A fresh oriental fragrance with notes of Carla lavender, jasmine, sandalwood and vanilla. Inspired by Angelina Jolie, this perfume from the House of Guerlain, Mon Guerlain is a tribute to today’s strong, free and sensual womanhood. The fresh oriental scent enriches it with exceptional raw ingredients: Carla Lavender from Provence, sambac jasmine from India, sandalwood from Australia and Vanilla Tahitensis from Papua New Guinea. Sandalwood strengthens Guerlain’s new scent and preserves its mystery. If your preference is to feel immaculate and spacious as if you are out of the shower at any moment, this perfume will be indispensable.

5. DIOR JOY:

Yine mis gibi çiçek kokan, taze ve ferah bir koku. Ve karşınızda Dior Joy. Üst notalar: Hesperides ve Neroli. Kalp notları: Centifolia Grasse ve Jasmin grandiflorum gülü. Temel Notlar: Madagaskar’dan Sandal Ağacı, Paçuli ve Vanilya. Yazın ferahlığını ve tazeliğini yansıtan bir koku arayışındaysanız, Dior Joy vazgeçilmeziniz olacak. 

A fresh and attractive scent that smells like sweet flowers again. And here’s Dior Joy. Top notes: Hesperides and Neroli. Heart notes: Centifolia Grasse and Rose of Jasmin grandiflorum. Basic notes: sandalwood, patchouli and vanilla from Madagascar. If you’re looking for a fragrance that reflects the freshness and freshness of summer, Dior Joy will be your indispensable.

6. BVLGARI GOLDEA:

Temizliğin kokusu diye adlandırabileceğiniz ve tüm gün kalıcılık sağlayan bir parfüm arıyorsanız işte karşınızda Bvlgari Goldea. Benim de severek kullandığım bu harika parfüm kesinlikle sizin de kalbinizi çalacak. Tepe Notası: güneşsi kristal muskın muhteşem parlak tepesi. Kristal muskın parlak uvertürü, portakal çiçeği, bergamut ve güneş dolu ahududunun parlak yumuşaklığıyla pürüzsüzleşmiş ve aydınlanmıştır.
Kalp notası: Muhteşem bağımlılık yaratan beyaz muskın görkemli çiçeksi kalbi. Çiçek nektarlarının kıymetli pahalılığı ipeksi yapısıyla muhteşem altın rengi muskın duyusal keyfi kucaklar. Ylang-Ylangın tropikal dişiliği ve şehveti yasemin taç yapraklarının şelalesinin hassas zerafetiyle yumuşatılır.
Dip Notası: Asil ambersi muskla keyfin izi. Yuvarlak ve kadifemsi yumuşak musk; amber karışımın dayanılmaz şehvetli duyusallığıyla havalandırılmıştır. Son olarak, altın gözden yansıma gibi… Altın rengi paçulinin izi ve Mısırlıların parfümlerinde içerik olarak kullandıkları papürüsün güneşli kokusunun planlı yankısı olan Mısır papürüsüdür.

If you are looking for a perfume that can be called the scent of cleanliness and which provides permanence all day, here is Bvlgari Goldea. This wonderful perfume, which I am fond of, will surely steal your heart, too. Peak note: the gorgeous bright top of the sun-like Crystal Muskin. The brilliant overture of the Crystal amulet is smoothed and illuminated by the bright softness of orange blossom, bergamot and sun-filled Raspberry.
Heart note: the sumptuously floral heart of the magnificently addictive white amulet. With its silky structure, the precious expensive flower nectar embraces the sensuous pleasure of the magnificent golden Muskrat. Ylang-ylang’s tropical femininity and lust are softened by the delicate elegance of a waterfall of jasmine petals.
Note: The Trace of pleasure with the Noble ambersi amulet. Round and velvety soft musk; amber vented with the irresistible sensuality of the mixture. Finally, it’s like a reflection from the Golden Eye… It is an Egyptian papure, a trail of Golden patchouli and a planned echo of the sunny scent of papurus that Egyptians use as ingredients in their perfumes.

7. KENZO WORLD:

Tüm gözler sizin üzerinizde olacak desek çok abartmayız sanırım. Taze kokusu, çiçeksi ferahlığı ve tüm cazibesi ile Kenzo World mutlaka parfüm listenizde olmalı.  Şakayık, yasemin ve pırıl pırıl kristallerin ambroksan®’ın eşsiz karışımı. Beklenmedik, şaşırtıcı ve bağımlılık yapan bir çiçek buketi. Bu sembol parfüm; amber ve şakayık gibi aşık edici çiçeksi notalarla hazırlanmıştır.Tepe Nota: Şakayık. Kalp Nota: Yasemin. Dip Nota: Ambrox.

I don’t think it’s too much to say that all eyes will be on you. With its fresh scent, floral refreshment and all its charm, Kenzo World must surely be on your fragrance list.  Ambroxan ® ‘s unique blend of peony, Jasmine and sparkling crystals. An unexpected, surprising and addictive bouquet of flowers. This symbol is perfumed with minstrelsy notes such as amber and peony.Peak Note: Peony. Heart Note: Jasmine. Dip Note: Ambrox.

 

 

MAKYAJ/ MAKE UP

Makyaj yapmak, en çok evde vakit geçirdiğimiz şu günlerde bizim için en önemli etkinliklerden biri oldu. Normalde çok fazla makyaj yapmayan ben bile, makyaj yapmanın bir çok püf notasını öğrendim. Kendi tecrübelerimden ve bilgilerimden de yararlanarak yazın hafif ama çekici makyaj yapmanızı sağlayacak birkaç makyaj malzemesi önerisinde bulunmak istiyorum. Altın tonlarının ön planda olduğu 2020 yazında işte sizin için kullanışlı makyaj malzemeleri.

Makeup has been one of the most occupying activities for us these days when we spend the most time at home. Even me, who doesn’t normally wear a lot of makeup, learned a lot of tricks to makeup. Using my own experience and knowledge, I would like to suggest a few make-up materials that will allow you to make light but attractive makeup in the summer. Here are some handy make-up supplies for you in the summer of 2020, when Shades of gold are at the forefront.

 

 

 

1. M.A.C. kozmetik firmasının 2020 yaz bronzluğunu öne çıkarmak için hazırladığı bu mini bronz koleksiyon yaz için aradığınız bronzluğu yakalamanızı sağlayacak. Güneşin teninize verdiği bir öpücük misali gold ve bronz tonlardan oluşan bu koleksiyon vazgeçilmezleriniz arasına girebilir. 

M.A.C. this mini-Bronze Collection from cosmetics company to highlight summer 2020 Tan will help you capture the tan you are looking for for summer. This collection of gold and bronze shades, like a kiss on the skin of the sun, can be among your indispensable.

 

2. M.A.C. Hungry Power far paleti yakalamak istediğiniz bronzluğu sağlayabilecek bir far paleti. Tamamen bronz, altın ve nude tonlardan oluşan bu palet yoğun renk pigmentleri ile hem gündüz hem de gece makyajında en çok tercih edeceğiniz paletlerden biri olacaktır. 

M.A.C. Hungry Power eyeshadow palette a headlight palette that can provide the tan you want to capture. This palette, consisting entirely of bronze, gold and nude tones, will be one of the most preferred palettes for both day and night makeup with intense color pigments.

 

3. M.A.C. Extra Dimension Aydınlatıcı yüksek pigmentleri ve  belirgin ve ışıltılı bir uygulama sonucu sağlayan likit-pudra yapısı ile çantanızda mutlaka olmazsa olmazlardan. 

M.A.C. Extra Dimension Highlighter is a must in your bag with brightening high pigments and a liquid-powder structure that provides a distinctive and radiant application result.

 

 

4. Sizin için bir diğer önerim de benim de çok severek kullandığım ve kesinlikle çok yoğun renk pigmentlerine sahip olan Urban Decay far paleti. Muhteşem altın ve bronz tonlardan oluşan bu palette iki tane nude alt ton da mevcut. Çok kullanılacağı için bu nude tonlar diğer renklerden daha büyük olarak palete yerleştirilmiş.  

Another suggestion for you is the Urban Decay eyeshadow palette, which I use very fondly and certainly has very intense color pigments. This palette of gorgeous gold and bronze tones also features two nude undertones. These nude shades are placed on the palette as larger than other colors because they will be used a lot.

 

5. Fenty Beauty Killawatt Freestyle Aydınlatıcı yoğun pigmentleri ve çok farklı renk tonları ile size geniş bir seçim yelpazesi sunan bir aydınlatıcı. Her renk cilt tonuna hitap eden bir ürün çerçevesine sahip olan Fenty Beauty Killawatt Freestyle Aydınlatıcı, ışıl ışıl görüntüsüyle cildinizin canlı ve parlak görünmesini de sağlayacak.

Fenty Beauty Killawatt Freestyle Highlighter is an highlighter that offers you a wide range of choices with intense pigments and very different tints. The Fenty Beauty Killawatt Freestyle is a product frame that appeals to every color skin tone and will also make your skin look bright and fresh with its sparkling texture.

 

6. Urban Decay Honey far paleti muhteşem pigmentleri ve renk tonları ile yazın yakalamak isteyeceğiniz bronz ve altın tonlarını size en iyi sunacak paletlerden biri. Palet içerisinde bulabileceğiniz çift taraflı fırçası ile farı uygulayabilir ve renklerin birbirine geçmesini sağlayabilirsiniz.  

The Urban Decay Honey eyeshadow palette is one of the palettes that will offer you the best of the bronze and gold tones you will want to capture in summer with its amazing pigments and tints. With the two-sided brush that you can find in the palette, you can allow different applications and colors to blend together.

 

 

CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ/ SKIN CARE PRODUCTS

Ne kadar iyi ve kaliteli makyaj ürünleri kullanırsanız kullanın, altta bulunan cildinizin bakımı yeterince iyi yapılmazsa kullandığınız makyaj ürünleri hiçbir zaman sağlıklı görünmeyecektir. Bunun için de cildinizi iyi tanımalı ve onun ihtiyacını karşılayan bakım ürünleri kullanmalısınız. Unutmayın ki bir ürünün çok pahalı olması onun cildiniz için çok iyi bir ürün olduğu anlamına gelmez. Bazen makul fiyatlı bir ürün, size bir servet ödeyerek alacağının başka bir üründen daha çok fayda sağlayabilir. Bu yüzden, buradaki yazımda tanıtacağım ürünleri sadece size fikir vermesi amaçlı olarak anlatacağım. Çünkü zamanında cilt bakımı konusunda doğru ürünü bulmak için ben de çok sıkıntı yaşamıştım. Bu sebeple bu yazımın size de fayda sağlamasını umut ediyorum.

No matter how good and quality make-up products you use, if your underlying skin is not maintained well enough, the make-up products you use will never look healthy. For this, you should know your skin well and use care products that meet its needs. Remember that just because a product is too expensive doesn’t mean it’s a very good product for your skin. Sometimes a reasonably priced product can benefit you more than any other product you’ll get by paying you a fortune. For this reason, I will introduce the products in my article HERE only to give you ideas. Because I had a lot of trouble finding the right product for skin care at the time. For this reason, I hope that this article will benefit you as well.

 

1. Estee Lauder Nemlendirici Krem – Revitalizing Supreme Plus Light: Öncelikle siz kendi kullandığım ama maalesef pahalı bir üründen bahsetmek istiyorum. Ben cilt bakımı noktasında çok ama çok sıkıntı çeken bir insanım çünkü inanılmaz derecede kuru bir cildim var. Kahvaltıda dahi su içen bir insan olarak, günde rahat 3 litre su içen ben, cildini nemlendirmek için denemediğim hiçbir krem kalmadığım ve umudunu kaybettiğim anda bu kremle tanıştım. Yoğun bir yapısı olan bu krem, cildinize uyguladığınız anda adete cildinize tutunuyor ve yavaşça cildiniz tarafından emilirken, cildinizin nemlendiğini de hissetmenizi sağlıyor. Ayrıca harika bir makyaj bazı olarak da kullanabilirsiniz. Siz de benim gibi aşırı kuru ciltliyseniz, kesinlikle tavsiye edebileceğim bir krem.

Estee Lauder Moisturizing Cream-Revitalizing Supreme Plus Light: first of all you want to talk about a product that I use on my own but unfortunately expensive. I’m a very, very troubled person at the point of skincare because I have incredibly dry skin. As a person who drinks water even for breakfast, I drink a comfortable 3 litres of water a day, and I met this cream as soon as I didn’t try any cream to moisturise your skin and lost hope. This cream, which has a dense structure, clings to your skin as soon as you apply it and it is slowly absorbed by your skin, allowing you to feel that your skin is hydrated as well. You can also use it as some of the great makeup. It’s a cream that I can definitely recommend if you have extreme dry skin like me.

 

2. Estee Lauder Advanced Night Repair Serum: Tüm cilt tipleri için gece onarımı vaadeden bir serum. Gece kullandığınız nemlendiricinizden önce bu serumu uygulayıp, sonra da nemlendirici kreminizi uyguladığınızda sabahleyin yumuşacık bir ciltle uyanıyorsunuz.  Ben de Estee Lauder Moisturizing Cream-Revitalizing Supreme Plus Light krem ile birlikte kullandığımda gerçekten bu etkisini gördüm. Eğer benim gibi kuru ciltliyseniz, nemlendirici krem ile birlikte kullanmanızı tavsiye ediyorum. 

Estee Lauder Advanced Night Repair Serum: a serum that promises Night Repair for all skin types. When you apply this serum before your night moisturizer and then apply your moisturizing cream, you wake up with a soft skin in the morning. I really saw this effect when I used it with Estee Lauder Moisturizing Cream-Revitalizing Supreme plus Light cream as well. If you have dry skin like me, I recommend using it with moisturizing cream.

3. ESTÉE LAUDER Advanced Night Micro Temizleme Köpüğü: Yine benim kuru cildim için severek kullandığım bir temizleyici. Normalde makyaj temizliği için Micellar su kullanmayı her zaman tercih etsem de, micellar suyun cildi kuruttuğu ve kullandıktan sonra mutlaka yüzünüzü yıkayıp nemlendirici kullanmanız gerektiğini bildiğim için en azından akşamları mutlaka bu temizleyici köpüğü kullanmaya çalışıyorum. Krem formunda olan temizleyiciyi nemli yüzünüze uygulayıp, masaj yaparak köpürttükten sonra durulamanız yeterli. Sonrasında dilediğiniz nemlendiriciyi uygulayabilirsiniz. 

ESTÉE LAUDER Advanced Night Micro Cleansing Foam: again a cleanser I use fondly for my dry skin. Although I normally prefer to use Micellar water for makeup cleansing all the time, I try to use this cleansing foam at least in the evening as I know that micellar water dries the skin and after using it you should wash your face and use moisturizer. Apply the cleanser in the form of cream to your moist face, massage and rinse after foaming. Then you can apply any moisturizer.

 

4. MOISTURE SURGE 72 SAAT ETKİLİ NEMLENDİRİCİ KREM: Jel formda olan bu krem 72 saat nemlendirme vaadediyor.  Cildinize uygulandığında derhal emilim sağlanıyor, yapış yapış bir his bırakmıyor. Benim cildim çok kuru olduğu için benim nemlendirme beklentimi çok karşılamadı ama eğer normal ve karma bir cildiniz varsa sizin için yeterli olabilir. 

MOISTURE SURGE 72 hours effective moisturizing cream: this gel cream promises 72 hours hydration. When applied to your skin, immediate absorption is achieved, leaving no sticky feeling. My skin is very dry and my hydration did not meet my expectations, but if you have normal and mixed skin may be enough for you.

 

 

5. Clinique Smart SPF 15 Akıllı Onarım Nemlendiricisi, akıllı teknolojisi sayesinde zararlı UV ışınlarına karşı korumada ilk adım olarak öneriliyor. Aynı zamanda çizgi, kırışıklık, donukluk görünümü ve esneklik kaybı gibi birden fazla endişenin görünen etkileri bakımından fark yaratmaya yardımcı olduğu vaadediyor. Bu ürün hem gece hem de gündüz iki farklı ürün olarak karşımıza çıkıyor. Kuru olan cildim için pek faydasını görmedim. Karma ve yağlı ciltler için faydalı olabilir. 

Clinique Smart SPF 15 Smart repair humidifier is recommended as a first step in protecting against harmful UV rays thanks to its Intelligent Technology. It also promises to help make a difference in the apparent effects of multiple concerns, such as streaks, wrinkles, dullness appearance and loss of flexibility. This product comes across as two different products both day and night. I didn’t see much use for my dry skin. It can be beneficial for mixed and oily skin.

 

Umarım verdiğim bilgiler size fayda sağlar. Lütfen bahsettiğim ürünlerden kullandığınız varsa yorum yapmayı unutmayın. Sevgiler…

I hope the information I give will benefit you. Please remember to comment if you are using the products I mentioned. XOXO…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir