İNEKLERİN GİZLİ HAYATI

ROSAMUND YOUNG

“İnsanın dünyaya bakışını değiştiren bir kitap bu. Varlıklara yaklaşımını değiştiren bir kitap; öyle ki bugünlerde ineklerin otladığı bir çayırın yanından geçsem, kendimi artık onların dostluklarına, görünüşlerine kafa yorarken buluyorum. Young’ın kitabını okumadan önce hayal ürünü olarak göreceğim, hatta saçma bulacağım düşünceler… Ama artık değil.”

Alan Bennett

 Bu çiftlikte inekler serbest. Yavrularını büyütme, otlanma ve barınma konusunda kararları kendileri veriyorlar. Ve bir ineğe kendisi olma şansı verildiğinde, “Nasıl bir inek?” sorusu, kaç kilo ettiği ya da ne kadar süt verdiği dışında da cevaplar barındırmaya başlıyor: Şişman Şapkalı, erkekleri kadınlara tercih ediyor; Chippy Minton çamurlu bacaklarla uyumayı reddediyor ve her akşam uyku öncesinde kişisel bakım için ahıra uğruyor; Jake’in Land Rover’ın egzoz borusundan çıkan karbondioksit dumanına tuhaf bir düşkünlüğü var; Gemima insanları atarlı bir kafa hareketi ile selamlıyor ve özgürlüğünde fazlasıyla ısrarcı. Aralarında zekisi de var anlama zorluğu çekeni de; kibirlisi de var, düşüncelisi de.

İneklerin Gizli Hayatı, henüz organik kelimesinin bile ortalarda olmadığı zamanlardan bugüne hayvanların özel ilgi gördüğü Kite’s Nest Çiftliği’ni idare eden Rosamund Young’ın yıllar boyunca biriktirdiği gözlem ve anılarından doğan eşsiz, eğlenceli ve fazlasıyla kişisel bir kitap. Büyük övgü toplayan ve pek çok dile çevrilen kitabın sırrı, yazarın büyüleyici kaleminde gizli.

 

A lovely, thoughtful little book about the intelligence of cows.’ James Rebanks, author of The Shepherd’s Life

Cows are as varied as people. They can be highly intelligent or slow to understand, vain, considerate, proud, shy or inventive.

Although much of a cow’s day is spent eating, they always find time for extra-curricular activities such as babysitting, playing hide and seek, blackberry-picking or fighting a tree.

This is an affectionate record of a hitherto secret world.

Cows can love, play games, bond and form strong, life-long friendships. They can sulk, hold grudges, and they have preferences and can be vain. All these characteristics and more have been observed, documented, interpreted and retold by Rosamund Young based on her experiences looking after the family farm’s herd on Kite’s Nest Farm in Worcestershire, England. Here the cows, sheep, hens and pigs all roam free. There is no forced weaning, no separation of young from siblings or mother. They seek and are given help when they request it and supplement their own diets by browsing and nibbling leaves, shoots, flowers and herbs. Rosamund Young provides a fascinating insight into a secret world – secret because many modern farming practices leave no room for displays of natural behavior yet, ironically, a happy herd produces better quality beef and milk.

Hardcover: 160 pages

Publisher: Faber & Faber; Main edition (5 Oct. 2017)

Language: English

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir