Özgür ruhlu tasarımcı Dorian, Tahran’da İran’da doğup büyüdü. Daha sonra modaya dair o özgün bakış açısını özgürce ifade edebilmek için Kanada’ya taşındı ve 2018 yılında Toronto’da kendi markasını kurdu. Dorian doğup büyüdüğü İran’ın ve taşındığı Kanada’nın kültürünü sentezleyerek tasarımlarına yansıtıyor. Markanın amacı çeşitli toplumların çeşitli özelliklerini bir araya getirerek eşsiz koleksiyonlar ortaya koymak.

A free sprit designer…Dorian was born and raised in Tahran – Iran. She moved to Canada to express her creative point of view about fashion and her brand Dorian Who was founded in Toronto in 2018. Dorian reflects the culture of Iran, where she was born and raised, and Canada, where she moved, by synthesizing it into her designs. The aim of the brand is to create unique collections by bringing together the different characteristics of various societies decently.

Marka, kadınların güçlenmesine, olmak istedikleri kişi olmalarına yardımcı olmaya kendini adamıştır. Sürdürülebilirlik konusunda eşit derecede tutkulu, hızlı modadan yavaş modaya geçişi teşvik eden kalıcı, kişisel deneyimler yaratmak için zamansız parçalar üreten marka, tüm özgünlüğü ile varlığını sürdürüyor.

The brand is dedicated to empowerment of women, to help them to be whoever they want to be.
We’re equally passionate about sustainability, crafting timeless pieces to encourage a shift from fast fashion to slow fashion, creating lasting, personal experience.

Marka, sürdürülebilir olması ve cinsiyetsiz tasarımları ile kapsayıcılığı teşvik ediyor. Dorian Who, hızlı modadan yavaş modaya geçişi teşvik etmek, kalıcı, kişisel deneyimler yaratmak için zamansız parçalar üretiyor.

The brand promotes inclusivity with its sustainability and genderless designs. Dorian Who produces timeless pieces to encourage the transition from fast fashion to slow fashion, creating lasting, personal experiences.

Dorian, Forbes, Vogue, WWD, ID, Hypebae, Elle Canada, Vogue Arabia, Grazia Italy, Business of Fashion, Haber Türk, City line, Women’s Sense, Toronto Life, The globe and mail, The Kit gibi moda dergilerinde, yazılı ve sözlü basında yer aldı. Olağanüstü yeteneği ile tanınan Dorian, Dijital Moda yaratıcısı ve Yükselen Yetenek Moda Ödülü’ne CAFA 2023 adayı oldu ve sonuç olarak, CAFA 2023’te prestijli Yükselen Yetenek Moda Ödülü’nü aldı. Buna ek olarak, Dorian’ın yeteneğini, Mike Amiri’nin ev sahipliği yaptığı ünlü Amiri Ödülü’nde finalistlerden biri olarak bizlere göstermektedir.

Dorian has been featured by the likes of Forbes, Vogue, WWD, ID, Hypebae, Elle Canada, Vogue Arabia, Grazia Italy, Business of Fashion, Haber Turk, City line, Women’s Sense, Toronto Life, The globe and mail,The Kit, and Fashion Magazine. Recognized for her outstanding talent, Dorian is a CAFA 2023 nominee for the Digital Fashion creator and Emerging Talent, Fashion Award. Consequently, she claimed the prestigious Emerging Talent, Fashion Award at CAFA 2023. In addition, Dorian’s talent has been further acknowledged as she secured a place as one of the finalists in the renowned Amiri Prize, hosted by Mike Amiri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir