Herkese merhaba! İnsanların ilk kez ne zaman kıyafet giymeye başladığı tarihi kayıtlarda tam olarak belli olmasa da antropologlar 100.000 ila 500.000 yıl önce bir yerde olduğunu tahmin ediyorlar. İlk kıyafetlerin de hayvan derisi, kürk, çimen, yapraklar, kemik ve kabuklar gib doğal elementlerden yapıldığı ortaya çıkıyor. O zamanlar örtünme, soğuktan korunma gibi nedenler ihtiyaç sonucu ortaya çıkan giysiler, günümüzde artık modanın bir parçası. Triko elbiseler, yün paltolar, kaşmir kazaklar, ipek etekler, kot ceketler, penye tişörtler sayabileceğimiz çeşitlerden sadece çok azını oluşturuyor. Ürün çeşitliliğin yanında renler de moda dünyasında çok önemli bir yere sahip. Her sezon belirlenen renklerle dünyaca ünlü markalar hazırladıkları ilkbahar-yaz ve sonbahar-kış koleksiyonlarını potansiyel alıcılarının beğenisine sunuyor. Bazen çok uçuk fiyatlara bazen de her bütçeye göre bulabileceğiniz her renkten binlerce kıyafet çeşiti üzerimizde yerini alıyor. Peki renklerin uyumu ve birbiri ile en iyi şekilde eşlenmesi nasıl mümkün? Gelin hangi renk hangi renge daha iyi eşlik ediyor birlikte inceleyelim. 

Hello, everyone! Although it is not exactly clear in historical records when people first started wearing clothes, anthropologists estimate it was somewhere between 100,000 and 500,000 years ago. It turns out that the first clothes were also made of natural elements such as animal skin, fur, grass, leaves, bones and shells. At the time, the need for reasons such as cover-up and protection from the cold emerged as a result of clothes, is now a part of fashion today. Knitwear dresses, wool coats, cashmere sweaters, silk skirts, denim jackets, cotton T-shirts make up just a few of the varieties we can count. In addition to the variety of products, colors have a very important place in the fashion world. Each season, world-famous brands offer their spring-summer and autumn-winter collections to their potential buyers, which they prepare with designated colors. Sometimes at very high prices, sometimes according to every budget, you can find thousands of different kinds of clothes which take place in our wardrobe. So how is it possible for colors to match and match one another in the best way? Let’s take a look together which color is better goes by which color?

 

ZERDEÇAL/ TURMERIC

Bu sıcak sarı renk ne kadar egzotik görünse de aslında oldukça çok kullanışlı bir renktir. Eğer camel rengi gibi kahve tonlarla kullanırsanız bohem bir görüntü yakalarsınız ve beyazla kullandığınızda ise asil bir görüntü yakalamanızı sağlar. Lacivert veya real rengi ile deneyin ve tıpkı mücevher gibi parlayın. 

This warm yellow color, however exotic it may seem, is actually quite a very useful color. If you use brown shades such as camel, you get a bohemian image, and when you use white, you get a noble image. Try it with navy blue or teal and shine just like jewelry.

    

 

 

NERGİS/ DAFFODIL

Sarı renk belki de sonbahar için çok tercih edilen bir renk olmasa da yaprakların sonbaharda solup sararmasına yaptığı vurgu ile belki de bu nergis rengi tercih ettiğiniz renlerin başında gelebilir. Güzel bir bronz ile veya allık tadında bir pembe ile yumuşak bir renk uyumu yakalayabilirken, çam ağacının o muhteşem yeşili veya yanık bir kahve rengi ile asil bir sonbahar görüntüsü oluşturabilirsiniz.

Although yellow is perhaps not a preferred color for autumn, with its emphasis on fading and yellowing of the leaves in autumn, perhaps this Daffodil color may be the beginning of your preferred colors. While you can capture a soft harmony with a beautiful bronze color or the color of a pink blush, you can create a noble autumn image with that gorgeous green leaves of a pine tree or a burnt sienna colour.

        

 

 

ORKİDE/ ORCHID

Orkide rengi, alt tonu kırmızı olan ve karmaşık bir renk gibi görünse de aslında heyecan, enerji ve yaratıcılığın rengidir. Koyu bir mavi ile veya bir çamur yeşili ile birlikte kullamayı deneyin. Ayrıca muhteşem bir turuncu rengi ile veya su yeşili ile de harikalar yaratabilirsiniz.

The orchid colour is actually the colour of excitement, energy and creativity, although its undertone appears to be a red and complex colour. Try using it with a dark blue or with a mud green. You can also do wonders with a gorgeous orange color or with a water green.

        

 

 

KUTUP GRİSİ/ ARCTIC

Giysilerde çok açık gri renk pek fazla tercih edilmeyen bir renk maalesef. Ama gri, aslında harika bir renktir. Giymesi kolaydır ve başka renkler ile uyumu harikadır. Safran rengi, krem ve kırmızı ile birlikte kullanın. Harika bir kontrast oluşturabilirsiniz.

A very light gray color is not much preferred in clothes unfortunately. But Gray is actually a great color. It is easy to wear and its harmony with other colours is wonderful. Use with saffron color, cream and red. You can create a great contrast.

        

 

 

BRONZ/ BRONZE

 

Bronz rengin moda dünyasındaki yeri gittikçe daha da artmakta. Bu muhteşem parlak renk, nerdeyse her renkle harika bir uyum sağlayabiliyor. Diğer metalik renkler birlikte kullanarak zıt bir uyum sağlarken, dilerseniz mercan, mor veya güzel bir yeşil tonu ile de şık ve dikkat çekici bir görünüm yakalayabilirsiniz.

The place of bronze in the fashion world is growing more and more. This gorgeous bright color is a great fit with almost any color. Using other metallic colours together gives you a contrasting blend, while you can also capture a stylish and remarkable look with a coral, purple or beautiful green hue if you like.

        

 

 

KOBALT MAVİSİ/ COBALT

Bu parlak ama koyu olan mavi, kırmızıdan pembeye ve beyaz ile siyah da dahil bir çok renkle uyum sağlayan harika bir mavi tonudur. Spor kıyafetlerle kullanmaya da sakın çekinmeyin. Sadece temiz bir silüet oluşturmaya dikkat edin. 

This blue color works with everything from the tomato color to tangerine or fuchsia- not to mention black and white. Do not afraid to use this amazing blue color with sport clothing. Just stick to clean shapes. 

        

 

 

KIRMIZI/ CRIMSON

Belki de kırmızı halı ile ilgili olduğundandır ama bu renk kendiliğinden bir festival rengi sanki. Günlük giysiler için olduğu kadar, özel bir gecede giyeceğiniz muhteşem bir gece elbisesi için de tercih edilebilir. Günlük giyimde kot kumaşlarda kullanmayı deneyin. Özellikle de gri veya koyu mavi ile birlikte kullanarak podyumlardaki görünümü yakalamanız mümkün. 

Maybe that’s because it’s about the red carpet, but Red is like a spontaneous festival color. It can be preferred for everyday clothes, as well as for a gorgeous evening gown that you’ll wear on a special night. Try using denim fabrics in casual wear. Especially with grey or dark blue, you can capture the look on the runways.

        

 

 

ORMAN/ FOREST

İlk gördüğümüzde aklımıza asla sararmayan çam ağaçlarını getiren yeşilin bu harika tonu, ilkbaharda yenden yeşeren ağaçları da çağrıştırıyor. 2019-2020 sonbahar/ kış renklerinden olan orman rengi, sarı alt tonu ile turuncu , menekşe, kahve ile de harika uyum sağlıyor. 

When we first see this wonderful shade of green, which brings to our minds the pine trees that never sear, also evokes the trees that bloom in the spring. The forest colour, which is from the autumn/ winter colours of 2019-2020 , also blends wonderfully with orange, violet, brown with its yellow undertone.

        

 

 

TOZ PEMBE/ROSEWATER

Bu soluk pembe gerçekten çok tatlı bir pembe tonu. Diğer pasta tonlarla birlikte giyebileceğiniz gibi gümüş rengi ve yeşil renk ile uyumlu bir birliktelik, siyah ve kömür renkleriyle de zıt ama çekici bir uyum yakalayabilirsiniz.

This pale pink is really a very sweet shade of pink. As you can wear with other pastel shades, you can catch a combination of silver and green, and a contrasting but attractive blend of black and charcoal.

      

 

 

GÖKYÜZÜ/ SKY

Bu tat

Bu tatlı mavi rengi, giysi dolabınızda size nefes aldıran bir renk olarak düşünün ve kendi gibi rahatlatıcı bir etkisi olan turuncu ile birlikte kullanmayı deneyin. Çok mu renkli geldi? O zaman daha doğal tonlardan olan toprak rengi ile veya kestane rengi ile birlikte kullanabilirsiniz. Bir başka alternatif de mavinin farklı bir tonu ile birlikte de kullanabilirsiniz. 

Think of this sweet blue color as the one that refreshes  your wardrobe  and try to use it with orange, which has a relaxing effect like blue. Is it too colorful for you? You can then use it with the color of soil, which is a more natural tone, or with the maroon. Another alternative is to use it with a different tone of blue.

       

 

 

YAKUT/ OXBLOOD

2019/2020 Sonbahar- kış sezonunda kırmızının bir çok tonunu sokaklarda görmek mümkün olacak. Bu güzel yakut rengini ise hardal, zeytin yeşili, lacivert ve toz pembe renklerle kullanabilir ve güzel bir uyum yakalayabilirsiniz. 

In 2019/2020 autumn-winter season, you will be able to see a lot of shades of red on the streets. You can use this beautiful ruby color with mustard, olive green, navy blue and powdery pink colors and you can catch an amazing harmony.

     

 

 

KESTANE/ CHESTNUT

Bu koyu, güzel kahve rengi 2019/2020 sonbahar- kış sezonunun muhteşem renklerinden biri. Kahve renginin bu tonu ile oynamak isterseniz koyu bir morla, canlı bir kırmızıyla, sütlü kahve rengi ile veya orman yeşili ile birlikte kullanmayı deneyin. Harika bir uyum yakalarsınız.

This dark, beautiful brown is one of the spectacular colors of the 2019/2020 autumn- winter season. If you want to play with this hue of brown, try using it with a dark purple, a vibrant red, a toffee brown or forest green. You’ll get a great fit.

        

 

 

LİMON RENGİ/ LEMON

Bu güzel rengi podyumda hayal edin. Sanırım aklımızda en çok kalan giysinin rengi bu olacaktır. Daha da akılda kalıcılığını sağlamak isterseniz morla, açık maviyle, lacivertle veya koyu kırmızı ile kullanmayı deneyebilirsiniz. Podyumlar sizi bekliyor. 

Imagine that beautiful color on the runway. I think that will be the color of the garment that remains in our minds the most. If you want to keep it even more memorable, try using it in purple, light blue, navy blue or dark red. The runways are waiting for you.

      

 

 

VANİLYA/ VANILLA

Bu harika doğal renk size bir çok rengi birlikte kullanma fırsatı sunuyor.  2019/2020 sonbahar-kış modasının da renklerinden olan vanilya renginin en çok trençkotlarda görmek mümkün. Dilerseniz bronz renkle, canlı bir turuncu ile veya kırmızı ile kullanarak da sezonun modasını yakalayabilirsiniz.

This wonderful natural color gives you the opportunity to use a lot of colors together. One of the popular colors of 2019/2020 autumn-winter season, vanilla is used for mostly for the trench coats. You can also catch the season’s fashion by using this color with bronze, with a vibrant orange or with red, if you like.

        

 

Peki siz renkleri nasıl kombinliyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Sevgiler.

So how do you use colors together? I’m waiting for your comments. See you in the next post. XOXO…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir