Herkes’e merhaba! Moda haberlerine göz atmak için tekrar birlikteyiz. Moda dünyasındaki yeni gelişmelere hep birlikte göz atalım!

Hello everyone! Here we are again to see the latest news on the fashion industry. Let’s see what is happening these days!

Katarlı yatırım kurumu Mayhoola’ya ait, İtalyan moda şirketi Valentino CEO’su Stefano Sassi, şirketin 2018 yılında büyümeye devam edeceğini ifade etti. Sassi Milano’da bir etkinlikte yaptığı açıklamada, Kasım ve Aralık’ın önemli aylar olduğunu ancak büyümenin bu yılda da devam edeceğini belirtti. Bu sene başında MF Fashion ile yaptığı bir röportajda, Sassi, sonuçlarını kamuya açıklamayan şirketin, 2017 yılı gelirinin 1,16 milyar Euro (1,32 milyar USD) ve faiz, vergi, yıpranma payı ve amortisman öncesi karının 190 milyon Euro olduğunu açıkladı.

Italian fashion firm Valentino, owned by Qatari investment vehicle Mayhoola for Investments, will keep growing in 2018, its CEO Stefano Sassi said on Thursday, without giving details. This year “will be another year of growth, but November and December are important months,” Sassi said at an event in Milan. In an interview with MF Fashion earlier this year, Sassi said the company, which does not release its results publicly, posted 2017 revenues of 1.16 billion euros ($1.32 billion) and earnings before interests, tax, depreciation and amortisation (EBITDA) of 190 million euros.

 

Lüks grubun yönetim kuruluna bir filozof atandı. LVMH yaptığı basın açıklamasında Sophie Chassat’ı Yönetim Kurulu’na “bir yönetici” olarak atadığını ifade etti. Atama, gelecek olağan hissedarlar genel kurulunda onaylanacak. Chassat grup içerisinde çeşitli konumlarda yer alan hissedarlar ve müdürlerin yanında, yönetim kurulunu oluşturan bağımsız yöneticiler arasında yer alacak. École Normale Supérieure mezunu 40 yaşındaki filozof, yedi yıl boyunca lise ve üniversite düzeyinde eğitim verdi ardından ise kurumsal felsefe ve marka çalışması alanında uzmanlık geliştiren, kendi şirketini kurdu. 2010 yılından beri, şirket ve markalara destek veren bir danışman olarak görev alıyor. Çeşitli denemeleri ve basında makaleleri yayınlanmış olan ve Intikka danışmanlık şirketinin kurucusu Sophie Chassat, Canal +, Louis Vuitton, Le Bon Marché, Guerlain, Bonpoint, Total ve Saint-Gobain için çalıştı.

A philosopher has been appointed to the Board of Directors of the top luxury group. LVMH announced in a press release that it has called on Sophie Chassat “as a director” within its Board. The appointment will be confirmed at the next ordinary shareholder’s meeting, the group said in a statement. Chassat will join the independent directors who make up the board, alongside the shareholders and managers who hold positions in the group. A former student of the École Normale Supérieure on Rue d’Ulm in Paris, the 40-year-old philosophy graduate taught for seven years at high school and university level, before taking the leap from teaching to founding her own business, developing an expertise in corporate philosophy and branding. Since 2010, she has been a consultant, accompanying companies and brands. Author of numerous essays and columns in the press and founder of the consulting agency Intikka, Sophie Chassat has worked for Canal +, Louis Vuitton, Le Bon Marché, Guerlain, Bonpoint, Total and Saint-Gobain.

 

Alman spor giyim devi Puma İspanya’nın en havalı futbolcusu David Silva ile Puma One kramponlarının tanıtım yüzü olması için anlaştı. Silva yaptığı açıklamada daha çocukken Puma kramponlar giydiğini ve markayı yeniden giymeyi dört gözle beklediğini ifade etti. Ve bir sonraki maçına Puma One ile çıkacağını ifade etti. Puma One konik ve kanatçıklı kramponlara, kanguru derisinden bir burna sahip, oyuncular ve spor web sitelerinden de oldukça etkileyici yorumlar aldı.

German sportswear giant Puma has signed up Spain’s classiest footballer David Silva to be the latest star to wear its Puma One boots. “I was already wearing Puma football boots when I was a kid and I am looking forward to wearing the brand again. Some people call me El Mago, so for my next trick I’ll be wearing Puma One,” said 32-year-old Silva in a release. The pathbreaking Puma One, with mixed conical and bladed studs, features a kangaroo leather toe cap, and has won impressive reviews from players and sporting websites alike. The perfect assist for Silva, whose latest game is Monday night, when City play title rivals Tottenham Hotspur in London in a heavyweight duel in the Premiership.

 

Pazartesi günü eş-CFO’su Stefano Grassi tarafından yapılan açıklamaya göre, mercek ve gözlük alanında dünya lideri Fransız-İtalyan şirket, EssilorLuxottica yeni CEO’sunu Ocak ayında aramaya başlayacak. Luxottica’nın kurucusu Leonardo Del Vecchio ve Essilor CEO’su Hubert Sagnières, iki şirketin 1 Ekim’de birleşmelerini tamamlamasının ardından ilk üç yıl yönetimi birlikte yürütecekler. Grassi’nin açıklamasına göre şirket yetenek avcılarını görevlendireceği, arayışına mümkün olan en kısa süre içerisinde, mümkünse Ocak ayında başlayacak, resmi olarak 2020 yılının sonuna kadar vakitleri olacak. 

EssilorLuxottica, the Franco-Italian world leader in lenses and eyewear, will start its search for a new CEO in January, co-CFO Stefano Grassi said on Monday. Luxottica founder Leonardo Del Vecchio and Essilor CEO Hubert Sagnières are sharing power at EssilorLuxottica for the first three years after the two companies completed a merger on Oct. 1. “Our search will start as soon as possible, in January we’ll give a mandate to headhunters … formally they’ll have time till the end of 2020,” Grassi told reporters.

 

H&M’in her sene gerçekleştirdiği işbirlikleri büyük bir heyecanla karşılanıyor. H&M, bu sezon en eğlenceli ve maksimalist markalardan biri olan MOSCHINO ile işbirliği yapacağını duyurdu. Herkes, geçen hafta New York’ta düzenlenen görkemli bir şovla gün yüzüne çıkan MOSCHINO [tv] x H&M koleksiyonun  satışa çıkacağı tarihe gözünü dikti. MOSCHINO [tv] x H&M Erkek koleksiyonu dünya genelinde 8 Kasım’da satışa sunuluyor. Bu özel erkek koleksiyonu Türkiye’de ise Zorlu Center ve İstinye Park H&M mağazalarında ve hm.com’da tüm moda severlere sunuluyor olacak.

The big news is finally out. H&M has selected Jeremy Scott and Moschino to create its upcoming haute couture collaboration. Meet the man who can’t wait to dress the world. Jeremy Scott, wanted to bring bold colour combos to the range to cheer everyone up. Speaking to H&M on the importance of colour during a time in the world where the mood is pretty dark, Scott said: “I want to be a bright light in the midst of so much darkness; people need a moment, a break from it.” The Moschino x H&M collection will be available online and in-store from 8th November.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir