Parizyen güzelliği ifade eden bir işbirliğine hazır mısınız? Öyleyse, L’Oreal X Isabel Marant işbirliği ile hazırlanmış bir makyaj koleksiyonu karşınızda!

Geçtiğimiz sezon Balmain ile işbirliği yapan L’Oreal, bu sezon güçlü moda evi Isabel Marant ile işbirliği yapmaya karar verdi. Ancak, biraz daha farklı olarak.

Balmain ile sadece ruj koleksiyonu hazırlayan kozmetik devi L’Oreal, bu sefer  Isabel Marant ile sadece ruj değil, tam 5 farklı üründen ve birbirinden heyecanlandırıcı renk tonlarından oluşan bir koleksiyon hazırladı.

L’Oréal x Isabel Marant koleksiyonun içinde 7 farklı renkten oluşan bir ruj ailesi, allık olarak da kullanılabilen dudak parlatıcıları, far paleti, maskara ve krem highlighter bulunuyor. Koleksiyonu Isabel Marant şöyle anlatıyor: ‘Dünyanın dört bir yanından tüm kadınları feminen bir vizyonla giydirmeyi çok seviyorum ve bu bakış açımız L’Oréal ile aynı. L’Oréal bizim için mükemmel bir partner. Bu koleksiyon için kendi makyaj çantamdan ilham aldım: Gündüzden geceye On-The_go güzellik için en temel ürünler. Giyim koleksiyonumu oluştururken kullandığım mantığı makyaj koleksiyonumda da uyguladım, her zaman ve her yerde kullanılabilir, cool ve Parizyen bir hava.

Koleksiyonun amacı, kendinizi ama daha iyisini yansıtmak ve yeni bir siz yaratmaktansa var olan güzelliğinizin altını çizmek.

L’Oréal global güzellik editörü Val Garland koleksiyondaki her ürünün çok kullanımlı olduğunun altını çiziyor. ‘Rujunuz allık, farınızı eyeliner ya da highlighterınızı parlatıcı olarak kullanabilirsiniz.’ diye de ekliyor.

L’Oreal Paris’in Isabel Marant işbirliği ile hazırlanan makyaj koleksiyonuna Rossman’ları ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Inspired by her ready-to-wear fashion and with independent women in mind, Isabel has designed five smart and multi-functional products which harness the latest make-up technology and are perfect for on-the-go application.

Whether it’s prepping for post-work drinks or a quick refresh after the gym, toss these genius products into your handbag to instantly and effortlessly transform your look.

The L’Oréal Paris x Isabel Marant collection pairs the superior quality of the iconic beauty brand with the casual chicness for which the French designer is known. Both brands have a rich legacy of creating strong looks for liberated women, and a reputation for democratizing style. “I share a vision of femininity with L’Oréal,” says Marant. “I like to give women the confidence to express themselves freely.” 

The products include lipstick, multipurpose gloss, eye shadow, mascara, and more. “The look is carefree nonchalance—elegant without trying too hard,” says Marant. Using the technical skills of L’Oréal’s labs, the designer worked to create colors and textures that could transition seamlessly from one situation to the next. L’Oréal’s iconic Colour Riche matte lipstick—the brand’s top-selling lipstick in the world—is the base for the line’s range of seven timeless, suit-all shades that include two nudes, two plums, and three reds designed to work for every woman’s complexions. “I love red lipstick,” says Marant. “In this collection, we have several shades for bold lips that brighten a gray day in Paris!” The colors feature a sophisticated matte finish.

The seasonal launch, dubbed the “Most Wanted” capsule, draws inspiration from Marant’s cowboy-inspired ready-to-wear collection for Fall 2018. The designer finds synergy between the two lines. “I love the myth of the Wild West,” she explains. “That borderless way of life—eyeing new horizons and seeing the endless possibilities of adventure—it is a continuous inspiration for me.”

L’Oreal X Isabel Marant işbirliği ile hazırlanan bu koleksiyonu denemek için sabırsızlanıyorum. Sizin de bu konuda fikirlerinizi bekliyorum. Sevgiler.

I am looking forward to trying this make up collection by L’Oreal X Isabel Marant.  Also waiting for your opinions about the products. XOXO.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir